Nieważne jakiego samochodu szukasz, bo... U nas go znajdziesz!

Dariusz Korzeniowski · 8.03.2023 · 0 komentarzy · 480 wyświetleń

5 elementów wyróżniających opony letnie

Zmiany klimatyczne spowodowały, że coraz liczniejsza grupa kierowców jeździ na oponach letnich przez cały rok. Postępowanie takie trzeba jednak uznać za wysoce ryzykowne. Przypomnijmy, iż ogumienie letnie ukazuje całą paletę swoich możliwości dopiero wtedy, kiedy temperatura panująca na zewnątrz przekracza 7°C. Nie zmienia to faktu, że korzystanie z opon letnich przynosi użytkownikom wyłącznie korzyści, zarówno eksploatacyjne, jak i ekonomiczne. Na co zwrócić uwagę nabywając opony letnie?

Z artykułu dowiesz się między innymi:

 • Dlaczego zaleca się wymianę opon na letnie?

 • Jakie oznaczenie posiadają opony letnie?

 • Jak znaleźć informacje na temat opon letnich?

SPIS TREŚCI

 • Co warto wiedzieć o oponach letnich?

 • Jakie są oznaczenia opon letnich?

 • Gdzie szukać oznaczeń opon?

Co warto wiedzieć o oponach letnich? 

Przede wszystkim opony letnie cechuje pewna specjalizacja. Ich skład chemiczny oraz profil bieżnika poprawiają parametry jezdne pojazdu, podnoszą komfort poruszania się, a także przyczyniają się do znaczącego obniżenia poziomu spalania, sięgającego nawet kilkanaście procent.

W skali roku daje to poważne oszczędności, przewyższające koszt nowego kompletu opon letnich, co można sprawdzić na stronie https://noweopony.pl/opony/letnie.

Jakie są oznaczenia opon letnich? 

Niestety, żadne przepisy nie stanowią o obowiązku oznaczania opon letnich w jakiś charakterystyczny sposób. Można zatem założyć, że brak symboli mówiących o dostosowaniu ogumienia do warunków zimowych jest przesłanką, iż mamy do czynienia z oponą letnią. Jakie to symbole?

Mowa o oznaczeniach:

 • M S;

 • 3PMSF.

W pierwszym przypadku chodzi o zachowanie się opony na śniegu oraz w błocie powstałym na skutek roztopów. M S to nic innego jak właśnie błoto i śnieg (Mud and snow).

3PMSF to akronim anglojęzycznych słów Three Peak Mountain Snow Flake wzbogacony o symbol płatka śniegu na tle trzech szczytów górskich. Jest to dowód, że opona dysponuje certyfikatem poświadczającym, że produkt poradzi sobie w trudnych warunkach zimowych.

Nie trzeba wyjaśniać, że w warunkach letnich opony nie muszą spełniać aż takich wymogów.

Na co w takim razie zwrócić uwagę? Jest siedem czynników wskazujących na możliwości techniczne opony, istotne z punktu widzenia kierowcy. 

Oznaczenia opon:

 1. Rozmiar;

 2. Etykieta europejska;

 3. Klasa ogumienia;

 4. Indeks nośności i prędkości;

 5. Data produkcji opony.

Gdzie szukać oznaczeń opon?

Wszystkie istotne oznaczenia znajdują się na zewnętrznym boku opony letniej. Dobrze jest rozumieć ich znaczenie, a jeszcze lepiej stanie się, jeśli znajdziemy chwilę, by się z nimi zapoznać. W ten sposób poznamy między innymi dopuszczalną prędkość auta, przy jakiej ogumienie gwarantuje bezpieczeństwo, lub klasę opony, co wpłynie na sposób oraz długość jej eksploatacji.

Pytania? Zadzwoń do nas już teraz +48 555 888 777
lub wyślij e-mail na kontakt@posamochod.pl

Kontakt