Nieważne jakiego samochodu szukasz, bo... U nas go znajdziesz!

Dariusz Korzeniowski · 17.02.2024 · 0 komentarzy · 218 wyświetleń

Jak i gdzie najtaniej ubezpieczyć auto w 2024?

Na cenę polisy komunikacyjnej wpływa wiele rozmaitych kwestii. Dwóch różnych kierowców może w bieżącym roku zapłacić zupełnie inną stawkę za ubezpieczenie samochodu. Gdzie najtaniej kupić zatem polisę OC lub AC? Odpowiadając na to pytanie, warto przeanalizować czynniki, które determinują wysokość składki. Co ważne, ceny polis mogą różnić się w zależności od okresu roku, miejsca zamieszkania, a nawet stanu cywilnego właściciela pojazdu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak i gdzie najtaniej ubezpieczyć auto w 2024 roku!

Ubezpieczenie samochodu – co uzależnia wysokość składki? 

Warto wiedzieć, że choć zakres obowiązkowego ubezpieczenia OC jest regulowany ustawowo, to przy ustaleniu jego ceny towarzystwa mogą zachować pewną dowolność. Polityka ubezpieczycieli, która dotyczy wyliczania zniżek i zwyżek za OC u konkretnego kierowcy zwykle nieznacznie się różni. Właśnie z tego powodu właściciel auta, który przed zakupem polisy nie porówna ofert wielu towarzystw, będzie narażony na niekorzystne cenowo ubezpieczenie. Może wówczas sporo przepłacić! 

Wysokość składki w ubezpieczeniu auta zależy od wielu czynników, takich jak wiek kierowcy, doświadczenie za kierownicą, historia wypadków, rodzaj pojazdu, miejsce zamieszkania czy wypracowane zniżki w OC z tytułu bezszkodowej jazdy. Towarzystwa mogą brać pod uwagę również np. markę, model i wiek pojazdu, a także bieżący lub planowany przebieg, pojemność silnika czy rodzaj używanego paliwa. 

Ubezpieczyciele przyznają też często pewne benefity za kontynuację polisy w jednym towarzystwie od wielu lat w postaci zniżek. Wszystko zależy jednak od zasad danej firmy, dlatego jedyną skuteczną opcją na sprawdzenie dokładnej ceny za OC jest kalkulacja składki. 

Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu auta? 

Aby obniżyć składkę za polisę komunikacyjną, warto rozważyć kilka sprawdzonych sposobów. Najefektywniejszym z nich jest regularne porównywanie ofert w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych. Służą do tego specjalne porównywarki polis (kalkulatory OC i AC). Takie narzędzia wyszukują najtańsze oferty dla każdego kierowcy – niezależnie od jego stażu za kierownicą czy typu użytkowanego pojazdu. 

Chcesz kupić tanie ubezpieczenie auta? Wypróbuj również te metody: 

 

 • Dopisanie jako współwłaściciela doświadczonego kierowcy może obniżyć składkę za OC. Z tego sposobu korzystają często młode osoby, które nie uzbierały zniżek na własnym koncie. W dowód rejestracyjny pojazdu dopisują np. rodzica jako współwłaściciela. W ten sposób korzystają ze zgromadzonych przez niego zniżek. 

 

 • Poprawa historii kierowcy: Unikanie kolizji, brawurowej jazdy, i zgłaszanie szkód tylko wtedy, gdy to konieczne, może pomóc w utrzymaniu niskiej składki za OC i AC w przyszłości.

 

 • Wypracowanie zniżek: Sprawdź, czy kwalifikujesz się do różnych zniżek, takich jak np. te za bezszkodową jazdę.

 

 • Wybór bezpiecznego i ekonomicznego pojazdu: Wybierając auto z lepszym ratingiem bezpieczeństwa, możesz zyskać korzyści w postaci niższej składki. Auta o niższych osiągach również są traktowane jako potencjalnie bezpieczniejsze, np. od tych sportowych z dużym silnikiem.

 

 • Ustalenie dokładnego przebiegu rocznego: Może to znacząco wpłynąć na składkę, więc warto podać rzeczywistą liczbę kilometrów. Przy kalkulacji często pada również pytanie o planowany roczny przebieg. 

 

 • Ubezpieczenie kilku pojazdów: Jeśli masz więcej niż jedno auto, sprawdź, czy dane towarzystwo oferuje zniżki za ubezpieczenie ich jednocześnie. To również może obniżyć składkę za polisę. 

 

 • Zakup OC i AC w pakiecie: Sprawdzając, gdzie najtaniej ubezpieczyć auto w 2024 roku, upewnij się, czy w przypadku kupna dwóch polis jednocześnie, nie otrzymasz lepszej wyceny. Nabywając minimum dwie polisy w jednym towarzystwie, można często sporo zaoszczędzić, a także zdobyć praktyczne dodatki, takie jak assistance mini w korzystnej cenie. 

Co zawyża wysokość składki za ubezpieczenie auta?

Wysokość składki za ubezpieczenie OC i AC auta może być także zawyżona przez różne czynniki. Warto przyjrzeć się im, by uniknąć zwyżek przy ubezpieczaniu auta w przyszłości. Oto najważniejsze z nich: 

 • Historia wypadków i szkód: Wypłaty odszkodowań z przeszłości mogą wpłynąć na wzrost składki w przyszłości. Jeśli chcesz zaoszczędzić na OC i AC, jeździj bezszkodowo! 
 • Młody wiek kierowcy: Młodzi kierowcy często płacą wyższe składki ze względu na większe ryzyko spowodowania wypadku lub kolizji drogowej. Wyjściem z tej sytuacji jest dopisanie jako współwłaściciela bardziej doświadczonego kierowcy, np. rodzica. 
 • Rodzaj pojazdu: Jeśli planujesz dopiero zakup auta, musisz wiedzieć, że ekskluzywne, sportowe pojazdy z dużym silnikiem mogą prowadzić do wyższych składek za ubezpieczenie. Jeśli jeździsz tylko po mieście, wybierz mniejsze auto o ekonomicznych parametrach. 
 • Miejsce zamieszkania: Lokalizacja, zwłaszcza w obszarach o wyższym ryzyku kradzieży lub wypadków, może wpłynąć na cenę ubezpieczenia. Ważny jest również sposób i miejsce parkowania auta. 
 • Brak doświadczenia za kierownicą: Nowi kierowcy mogą płacić więcej ze względu na potencjalnie ograniczone umiejętności i wyższe ryzyko kolizji lub wypadku. Tu również warto rozważyć dopisanie bardziej doświadczonego kierowcy jako współwłaściciela. 
 • Dodatkowe opcje ubezpieczeniowe: Wybieranie rozszerzeń, takich jak assistance może zwiększyć koszty polisy komunikacyjnej. 

Gdzie znaleźć najtańsze oferty ubezpieczenia auta? 

Po przeczytaniu artykułu wiesz już, co wpływa na wysokość składki za ubezpieczenie auta. Gdzie najtaniej kupić polisę komunikacyjną? Jedyną skuteczną metodą, by znaleźć najlepsze cenowo propozycje ubezpieczeń, jest porównywanie ofert wielu towarzystw. W tym celu skorzystaj z praktycznych porównywarek multiagencji ubezpieczeniowych, takich jak CUK Ubezpieczenia! Jest to sprawdzony sposób na wyszukanie atrakcyjnych cenowo polis OC z potrzebnymi dodatkami. Wejdź w link i znajdź najtańsze ubezpieczenie auta w 2024 roku: https://cuk.pl/samochod/kalkulator_oc_i_ac.  

Pytania? Zadzwoń do nas już teraz +48 555 888 777
lub wyślij e-mail na kontakt@posamochod.pl

Kontakt