Nieważne jakiego samochodu szukasz, bo... U nas go znajdziesz!

Dariusz Korzeniowski · 24.08.2022 · 0 komentarzy · 624 wyświetleń

Jak wybrać najlepsze żarówki H4?

Żarówka H4 to bardzo popularny produkt – dostępny w wielu sklepach i produkowany przez różne firmy. Halogenowe modele pojawiają się w pojazdach starszej generacji. W autach nowych instaluje się żarówki H4 LED. Jak wybrać te najlepsze?


Czym są żarówki H4?


Do używania w autach poruszających się po drogach publicznych dopuszczone są żarówki H4 z homologacją, o mocy znamionowej 60/55 W i napięciu 12 V. Swoją popularność zawdzięczają one budowie, która opiera się na wykorzystaniu dwóch włókien z zamontowaną płytką. Przysłania ona część światła i dzięki temu reflektory nie oślepiają kierowców jadących z naprzeciwka.


W zależności od klasy samochodu żarówki w reflektorach do jazdy dziennej mogą być halogenowe, ksenonowe lub LED. Najbardziej ekonomiczne są żarówki ledowe, jednak stosowane są one tylko w nowoczesnych pojazdach. Najczęściej kupowane są żarówki samochodowe H4 halogenowe lub ksenonowe. Przed zakupem odpowiedniego produktu należy sprawdzić, jakie modele znajdują zastosowanie w konkretnym samochodzie. Takie informacje zawarte są w instrukcji obsługi pojazdu lub na zużytej żarówce.


Jak wybrać odpowiednią żarówkę H4?


Odpowiednio dobrana żarówka H4 gwarantuje mocny i stabilny promień światła, które ma wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Jest to produkt stosowany w głównych reflektorach pojazdu. Obsługuje światła drogowe i mijania oraz przeciwmgielne. Ich sposób świecenia zależy w dużej mierze od jakości wykonania żarówki oraz rodzaju zastosowanych materiałów. Żarówka H4 składa się z bańki wypełnionej jednym z wybranych gazów z grupy halogenów. Dzięki swojej budowie wyróżnia się ona dłuższą żywotnością.


Dokonując zakupu żarówek H4, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów wpływających na cenę oraz bezpieczeństwo jazdy, jak np.:

• żywotność,

• strumień świetlny,

• blask,

• geometrię,

• zasięg,

• jasność.


Żywotność żarówki H4 zależy od sposobu oraz intensywności eksploatacji świateł. Strumień świetlny opisywany jest wartością, jaką są lumeny i określa ilość światła generowaną przez żarnik żarówki. Im większy parametr, tym więcej światła emituje żarówka. Blask podawany jest w Kandelach. Jest to natężenie światła pod konkretnym kątem. Parametr ten często zestawiany jest z jasnością. Geometria wskazuje na sposób ułożenia żarnika względem pierścienia mocującego. Zasięg informuje o tym, jak daleko pada światło emitowane przez żarówkę. Informacje na temat dokładnych parametrów takich produktów można znaleźć na stronach producentów lub opakowaniach.


Żarówki H4 renomowanych producentów


Dobre oświetlenie w samochodzie to podstawa bezpiecznej jazdy, zwłaszcza w nocy. Gwarantują ją odpowiednio dobrane żarówki od renomowanych producentów. Philips i Osram używają najwyższej klasy materiałów do produkcji żarówek H4, które mają homologację i certyfikat ECE. Ceny takich wyrobów wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych za sztukę, w zależności od producenta i jakości produktu.


Tanie żarówki H4 bardzo często wykonane są ze słabej jakości materiałów, które mają wpływ na ich krótką żywotność, przez co szybko ulegają zużyciu. Słabe parametry techniczne tych produktów wpływają na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Mimo że tanie żarówki H4 kosztują mało, trzeba je częściej wymieniać, co sprawia, że oszczędności okazują się tylko pozorne. Markowe wyroby są droższe, ale ich żywotność jest dużo większa.


Na rynku dużą popularnością cieszą się wyroby od sprawdzonych firm. Philips to jeden z największych producentów w segmencie żarówek samochodowych. W jego ofercie można znaleźć zarówno klasyczne modele halogenowe oraz ksenonowe, jak i LED. Żarówka H4 Philips świeci strumieniem o poziomie ponad 1000 lumenów. Charakteryzuje się też dużą żywotnością, nawet przy intensywnej eksploatacji. Wybierając wysokiej jakości produkty, można cieszyć się sprawnym działaniem żarówki przez kolejne lata.


Lampy ksenonowe H4


W lampie ksenonowej nie ma żarówki wytwarzającej snop światła poprzez rozgrzanie żarnika do wysokiej temperatury. Znajduje się tam jarznik, który generuje światło przez zjawisko łuku elektrycznego. Stąd wysoka siła świecenia i jasna barwa, która zwiększa widoczność podczas jazdy nocą oraz w trudnych warunkach atmosferycznych. Żarówka H4 halogenowa świeci żółtym światłem, natomiast ksenonowa – białym. Żarówki H4 ksenonowe, o obniżonej temperaturze świecenia, nie są tanimi produktami. Jednak są trwalsze od żarówek halogenowych. Należy je wymieniać tylko parami, ze względu na specyfikę zużywania. Lampy ksenonowe mają system samopoziomowania oraz oczyszczania. Produkty z odpowiednimi osłonami nie emitują szkodliwego promieniowania ultrafioletowego.


Do najmocniejszych żarówek H4 można zaliczyć te, które są wykonane w technologii LED. Generują one duże natężenie światła, co poprawia widoczność nie tylko drogi, ale i pobocza. Jednak można je stosować tylko w najnowszych pojazdach. Zastąpienie nimi żarówek halogenowych w starszych autach jest karalne. Osobom, które decydują się na taką ingerencję w konstrukcję lamp, grozi ryzyko zapłacenia wysokiego mandatu.

Pytania? Zadzwoń do nas już teraz +48 555 888 777
lub wyślij e-mail na kontakt@posamochod.pl

Kontakt