Nieważne jakiego samochodu szukasz, bo... U nas go znajdziesz!

Dariusz Korzeniowski · 09.04.2020 · 0 komentarzy · 756 wyświetleń

Jak zapobiec uszkodzeniom podczas postoju samochodu przez dłuższy czas, nieużywania.. ?

Jeśli samochód nie będzie prowadzony przez dłuższy czas, może dojść do uszkodzenia stojaka. Samochód nie musi nawet stać bardzo długo. Już po kilku tygodniach bez używania widać pierwsze konsekwencje. Powodują one od płaskich opon po rozładowane akumulatory samochodowe. To, jak poważne będą ostatecznie szkody, zależne jest od miejsa zaparkowania samochodu.Idealne jest suche, chronione miejsce, takie jak garaż. Ale czasami po prostu nie możesz go wybrać i musisz zaparkować samochód na zewnątrz.
W każdym przypadku obowiązuje następująca zasada:
Jeśli nie planujesz prowadzić samochodu przez dłuższy czas, powinieneś podjąć środki ostrożności. Przed zaparkowaniem, samochód należy zdecydowanie przywrócić do temperatury roboczej, aby kondensacja w silniku i spalinach mogła odparować.
Nawiasem mówiąc, najlepszym sposobem na nie zniszczenie stojaka jest - kto by pomyślał - przeparkowanie samochodu. Przynajmniej raz w miesiącu, lepiej raz w tygodniu. Ważne jest, aby pamiętać, że samochód powinien być odpowiednio rozgrzany.

Podstawe uszodzenie - zardzewiałe hamulce

Hamulce są szczególnie podatne na rdzę, wilgoć, brud i sól drogowa . Nawet po stosunkowo krótkim przestoju może się tworzyć warstwa rdzy, która pogarsza hamowanie. Jest to szczególnie ważne, gdy samochód jest zaparkowany na zewnątrz. Ale nawet jeśli jest suchy i chroniony, odrobina wilgoci może powodować rdzewienie hamulców. Samochód nie zwalnia już jak zwykle, pedał hamulca musi być mocno wciśnięty, aby uzyskać efekt hamowania.
Wskazówka: Aby chronić hamulce, należy je wyhamować przed wyłączeniem. Jeśli samochód zostanie ponownie użyty, najpierw należy zachować ostrożność: należy ostrożnie zwolnić hamulce. Wciśnij odpowiednio pedał hamulca, w przeciwnym razie rdza nie odpadnie.

Płaska opona stojąca.Jak zapobiec uszkodzeniu podstawki?Jeśli samochód stoi zbyt długo, guma się odkształci. Rezultatem jest przebita opona.

Gdy samochód stoi, ciężar naciska po jednej stronie opon. Może to spowodować odkształcenie gumy w miarę upływu czasu. Mówi się wtedy o podstawce. Podczas jazdy jest to zauważalne przez zmieniony hałas toczenia i wyboisty styl jazdy. Jeśli jest to bardzo niewielkie odkształcenie, opona często wraca do zdrowia w ciągu pierwszych kilku kilometrów. Jeżeli utrzymują się niekorzystne zachowania podczas jazdy, opony należy wymienić.
Ważne
: Jeśli samochód będzie ponownie używany, najpierw sprawdź ciśnienie w oponach !
Wskazówka: Możesz uniknąć uszkodzeniu, zwiększając ciśnienie w oponach przed parkowaniem. Zaleca się również - jeśli to możliwe -przeparkowywać  furę co najmniej co cztery tygodnie, aby załadować kolejną część gumy. Pakując samochódem na kilka miesięcy, potrzebne są specjalne ochraniacze opon (np. Poduszki powietrzne lub kołyski opon). Alternatywnie możesz podnieść samochód i odciążyć opony.

Wilgotne, stęchłe wnętrze

Jeśli samochód jest zaparkowany na mokro, wilgoć może dostać się do środka. Wilgotne ubranie lub mokre buty zwiększają również wilgotność we wnętrzu. Jeśli powietrze  zostanie pozostawione przez długi czas, zacznie śmierdzieć gdy samochód zostanie ponownie użyty po bezczynności. Ponadto okna szybciej zaparowują i pogarszają widoczność. 
Wskazówka: Najlepiej zostawić specjalne osuszacze wnętrza takie jak np:. śmiecie z gazet.Jeśli samochód jest suchy i chroniony, możesz również nieco otworzyć okna, aby umożliwić wymianę powietrza.

Zapobiegnij śmierdzącej klimatyzacji! Możesz po prostu samodzielnie zdezynfekować system klimatyzacji. Spryskaj urządzenie czyszczące, uruchom klimatyzację - gotowe.

Jeśli system klimatyzacji nie jest używany, bakterie i pleśń na parowniku mogą się rozmnażać bez przeszkód. Ciepłe, wilgotne środowisko sprzyja temu procesowi. Rezultatem jest stęchły zapach przy następnym włączeniu. Wtedy pomaga tylko dezynfekcja klimatyzacji.
Ważne: dezynfekcja nie zastępuje regularnej konserwacji przez profesjonalistów! 
Wskazówka: wyłącz klimatyzację na kilka minut przed końcem ostatniej podróży, aby pozostała skroplona woda mogła odparować. Bakterie mają wtedy łatwiej. Jeśli układ klimatyzacji już pachnie, pomoże jedynie dezynfekcja. Możesz to zrobić sam  za pomocą specjalnych środków czyszczących, które są rozpylane wewnątrz lub rozpylane bezpośrednio na parownik. Przy okazji można również zmienić filtr kabinowy.

Akumulator samochodowy nadal się rozładowuje

Nawet gdy samochód nie jest używany, akumulator samochodu rozładowuje się.System alarmowy, ale także wszelkie prądy upływowe, powoli wyciągają sok z akumulatora. W najgorszym wypadku zostanie głęboko rozładowany. Akumulator ulegnie wówczas poważnemu uszkodzeniu, a samochód nie uruchomi się po bezczynności.
Wskazówka: Aby zapobiec rozładowaniu, akumulator samochodowy można podłączyć do ładowarki serwisowej. Wiele nowoczesnych ładowarek samochodowych ma tę funkcję .Nawet jeśli jest już za późno i bateria jest wyczerpana, ładowarka może pomóc. Jeśli akumulator został już uszkodzony, pulser akumulatora lub ładowarka ze specjalną funkcją regeneracji może pomóc.

Pytania? Zadzwoń do nas już teraz +48 555 888 777
lub wyślij e-mail na kontakt@posamochod.pl

Kontakt