Nieważne jakiego samochodu szukasz, bo... U nas go znajdziesz!

Dariusz Korzeniowski · 31.08.2017 · 0 komentarzy · 548 wyświetleń

Koniec ery głośników samochodowych?

W praktycznie każdym samochodzie można znaleźć różne rodzaje oraz kombinacje rodzajów głośników. Zdaniem inżynierów zatrudnionych w firmie Continental, istnieje możliwość słuchania muzyki w samochodzie bez konieczności stosowania głośników.

Może się okazać, że niedługo nie będziemy potrzebowali głośników do słuchania muzyki i radia w samochodzie

Historia radia samochodowego sięga początków XX wieku, kiedy to firma Automobile Radio Corporation zgłosiła w Stanach Zjednoczonych wniosek patentowy na radio samochodowe (1926). Do 1930 roku udało się zaprojektować i stworzyć odbiornik radiowy, który można było z powodzeniem zmieścić w samochodzie. Dwa lata później firma Ideal (dzisiaj znana jako Blaupunkt) wprowadziła radia samochodowe na rynek europejski. Przez kolejne dziesięciolecia sprzęt ten był rozwijany razem z głośnikami, które były wbudowane w odtwarzaczach radiowych lub dostępne w zestawach liczących 20 albo i więcej sztuk. Kilka dni temu firma Continental znana z produkcji opon i nowoczesnych technologii motoryzacyjnych poinformowała, że wkrótce głośniki mogą być niepotrzebne.

Zasada działania skrzypiec

Firmie tej udało się opracować samochodowy system audio, który nie wykorzystuje głośników. Jest to system Ac2ated Sound. Jego działanie jest oparte na takiej samej zasadzie, jak działanie instrumentów smyczkowych. Fale dźwiękowe tworzone są przez wibracyjne przetworniki, które są podobne do rdzenia standardowego głośnika. Ich części składowe to magnes oraz wibrująca cewka, która przetwarza sygnał elektryczny na ruch. Różnicą jest natomiast brak klasycznej membrany. Do emitowania dźwięku są bowiem wykorzystywane wewnętrzne powierzchnie pojazdu. Dzięki specjalnej technologii wiązania, fale dźwiękowe są przenoszone na elementy wewnętrzne pojazdu, takie jak deska rozdzielcza lub boki drzwi. Powierzchnia takich elementów zmienia się w głośnik. Prezentowany system jest oparty na doświadczeniach firmy Continental w badaniach NVH dotyczących hałasu, drgania i szorstkości.

Najlepszym wytłumaczeniem działania tego systemu jest porównanie go do działania skrzypiec. Przetworniki wibracyjne pełnią role smyczka oraz strun, miejsce umieszczania przetworników pełni rolę mostu skrzypcowego, a wnętrze pojazdu działa jak pudło rezonansowe. Słupki w samochodzie są przystosowane do wytwarzania dużych częstotliwości, a panele drzwi są w stanie tworzyć częstotliwości na średnim poziomie. Podobnie do tradycyjnej technologii głośnikowej, do wygenerowania niskich częstotliwości potrzebne są duże elementy, takie jak wykładzina dachu albo tylna półka.

Ciężar auta jest mniejszy bez głośników

Wiele osób zastanawia się po co rezygnować z głośników. Odpowiedź jest bardzo prosta - chodzi tutaj o zmniejszenie masy pojazdu. Wielu producentów dba o zapewnienie jak najlepszych systemów audio w pojazdach, jednak składają się one zwykle z wielu elementów o dużej masie oraz objętości. Bezgłośnikowy system Continental działa również bardzo wydajnie, a jego łączna masa to zaledwie 1 kg, a objętość to 1 litr. Mniejsza masa pojazdu przekłada się z kolei na niższy poziom spalania paliwa, a w nowoczesnych konstrukcjach pojazdów liczy się praktycznie każdy kilogram. Oprócz zmniejszenia masy pojazdu, system ten zapewnia większą przestrzeń dla pasażerów oraz nowych technologii, które mogą zostać zainstalowane w pojeździe zamiast głośników. Zaletą prezentowanego systemu bezgłośnikowego jest bogaty i równomierny dźwięk w samochodzie charakteryzujący się wysoką jakością. Dodatkowo technologia ta może być wykorzystywana w interakcji na linii człowiek-maszyna, poprzez podawanie instrukcji nawigacyjnych i przekazywanie sygnałów ostrzegawczych.

Pytania? Zadzwoń do nas już teraz +48 555 888 777
lub wyślij e-mail na kontakt@posamochod.pl

Kontakt