Nieważne jakiego samochodu szukasz, bo... U nas go znajdziesz!

Dariusz Korzeniowski · 3.07.2017 · 0 komentarzy · 763 wyświetleń

Przyczyny poślizgu na wodzie i błędy kierowców

Jednym z problemów związanych z jazdą po mokrej nawierzchni jest tak zwany akwaplaning czyli poślizg na poduszce wodnej pojawiający się na przykład po wjechaniu w kałużę. Na taki poślizg ma wpływ wiele czynników. W przypadku pojawienia się takiego problemu warto pamiętać o kilku zasadach.

Jak uniknąć akwaplaningu?

Poślizg wodny jest powodowany przez mokrą nawierzchnię, wysoką prędkość i zły stan ogumienia zamontowanego w pojeździe. Należy dokładnie zrozumieć zjawisko akwaplaningu, aby móc skutecznie go unikać lub wychodzić z niego obronną ręką. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na czynniki, które wpływają na wpadanie w poślizg wodny.

Podstawowym problemem jest oczywiście zbyt wysoka prędkość jazdy po mokrej drodze. W takiej sytuacji zmniejsza się przyczepność opon do podłoża i jednocześnie wzrasta ryzyko wystąpienia akwaplaningu. Gdy pada deszcz lub nawierzchnia jest mokra, należy jechać wolno. Istotne jest stałe kontrolowane prędkości i dopasowanie jej do warunków drogowych.

Kolejnym problemem jest zły stan ogumienia. Opony, które są zniszczone lub zużyte mają problemy z wydajnym usunięciem nadmiaru wody więc ryzyko wystąpienia akwaplaningu rośnie. W związku z tym powinno kontrolować się stan zużycia opon i głębokość bieżnika. Przepisy nakazują wymianę opon, gdy bieżnik jest płytszy niż 1,6 mm. Warto jednak dla pewności wymieniać opony, gdy poziom bieżnika osiągnie głębokość 3-4 mm.

Warunki drogowe są również istotne. Im więcej jest deszczu, tym kałuże są większe, a to z kolei przekłada się na ryzyko poślizgu. To dlatego ważne jest stałe obserwowanie warunków na drodze, dopasowanie odpowiedniej prędkości i odległości od innych pojazdów.

Problemem jest też zły stan nawierzchni. Często różne dziury i nierówności są pokryte wodą, a to z kolei sprawia, że nie wiemy z jak głęboką kałużą mamy do czynienia. Generalnie należy unikać głębokich kałuż. Warto pamiętać, że droga hamowania na mokrej nawierzchni jest czterokrotnie dłuższa w porównaniu z drogą hamowania na nawierzchni suchej.

Błędy kierowców w przypadku akwaplaningu

Gdy samochód wpadnie w akwaplaning to zaobserwujemy uciekanie pojazdu na boki oraz poczujemy charakterystyczny luz w kierownicy. W takiej sytuacji błędem jest gwałtowne hamowanie oraz wykonywanie nerwowych ruchów kierownicą. W przypadku auta bez systemu ABS należy hamować delikatnie stosując metodę pulsacyjną. Pamiętajmy o zdjęciu nogi z gazu oraz o unikaniu gwałtownych ruchów kierownicą. Dzięki temu auto odzyska swoją sterowność.

Pytania? Zadzwoń do nas już teraz +48 555 888 777
lub wyślij e-mail na kontakt@posamochod.pl

Kontakt