Nieważne jakiego samochodu szukasz, bo... U nas go znajdziesz!

Dariusz Korzeniowski · 28.06.2017 · 0 komentarzy · 1060 wyświetleń

Samodzielna instalacja świateł przeznaczonych do jazdy dziennej

Kierowcy coraz częściej sięgają po światła do jazdy dziennej. Pojazd wyposażony w takie światła jest dobrze widoczny na drodze i nie trzeba zapalać świateł mijania. Oznacza to mniejszy poziom zużycia prądu oraz paliwa. Oszczędność i atrakcyjny wygląd pojazdu to bardzo istotne atuty. Dodatkowo montaż takich świateł nie jest bardzo trudny i można poradzić sobie z tym zadaniem bez korzystania z pomocy mechanika.

Światła do jazdy dziennej są wystarczające do spełnienia wymogu obejmującego obowiązek jazdy w ciągu dnia z włączonym oświetleniem. Wielu kierowców szuka oszczędności i decyduje się na zakup takiego oświetlenia. Sam montaż nie jest trudny. Warto więc sprawdzić co należy zrobić krok po kroku.

Wybór właściwego zestawu oświetleniowego

Podstawą jest oczywiście wybór oświetlenia najwyższej jakości i zgodnego z wszystkimi obowiązującymi normami. Na początku należy zdecydować się na odpowiedniego producenta i model zestawu świateł. Wybrane produkty muszą posiadać oznaczenia świadczące o tym, że nadają się do użytkowania w ruchu drogowym. Należy spojrzeć na klosz, na którym powinny znajdować się literki RL (nie DRL) oraz literka E wraz z numerem homologacji. Literki RL są oznaczeniem świateł do jazdy dziennej. Typowy zestaw oświetlenia do jazdy dziennej powinien obejmować moduł do sterowania światłami, wiązkę elektryczną, opaski samozaciskowe, wkręty oraz uchwyty mocowane do zderzaka pozwalające na łatwiejszy montaż świateł.

Przygotowanie narzędzi potrzebnych do prawidłowego montażu

Sam proces instalacji świateł do jazdy dziennej nie powinien stanowić większego problemu nawet dla początkującego majsterkowicza. Oczywiście podstawą jest zapoznanie się z instrukcją montażu, a także należy przygotować podstawowe narzędzia, takie jak na przykład śrubokręt, wiertarka lub wkrętarka, klucz o odpowiednim rozmiarze, nożyk, szczypce, itp. Takie podstawowe narzędzia pozwolą na szybki i bezproblemowy montaż świateł do jazdy dziennej.

Wybór miejsca montażu świateł dziennych

Aby dobrze określić miejsce montażu należy w pierwszej kolejności przymierzyć światła do samochodu. Warto dodać, że miejsce zamontowania świateł powinno być zgodne z obowiązującymi przepisami. W przeciwnym przypadku mamy do czynienia ze złamaniem przepisów kodeksu drogowego. Światła do jazdy dziennej nie mogą być zamontowane wyżej niż 1500mm ani niżej niż 250mm od podłoża. Minimalna odległość między światłami to 600mm. Jeśli pojazd jest jednak węższy niż 1300mm, wówczas odległość między światłami to minimum 400mm. Kolejny warunek mówi o tym, że światła do jazdy dziennej nie mogą zostać zainstalowane tak, aby wystawały poza obrys pojazdu oraz nie można ich montować 400mm lub bliżej do krawędzi pojazdu.

Dopiero po zapoznaniu się z powyższymi przepisami i upewnieniu się, że wszystkie zostaną spełnione, należy przymierzyć światła do planowanych miejsc instalacji i sprawdzić czy takie położenie będzie zgodne z przepisami i oczekiwaniami użytkownika. Dobrym miejscem montażu jest dolny wlot powietrza z kratką maskującą w zderzaku. Uchwyty najczęściej wymagają wywiercenia otworów w zderzaku lub maskownicy. Zaznaczamy miejsca planowanego montażu uchwytów i przy pomocy cienkiego wiertła przewiercamy zderzak. Należy pamiętać o pozostawieniu luki za uchwytami. Pozwoli ona na wykonanie i poprowadzenie instalacji elektrycznej. Po wykonaniu otworów trzeba przymocować uchwyty do zderzaka. W tym celu należy skorzystać ze śrubokręta i wkrętów.

Podłączenie zestawu oświetleniowego do prądu

Po zamontowaniu uchwytów należy wpiąć w nie światła do jazdy dziennej i poprowadzenie tyłem przewodów zasilających, które prowadzone są do wnętrza komory silnika. Należy pilnować, aby kable nigdzie nie wystawały. Po udanym wstępnym położeniu przewodów konieczne jest przewodów świateł do jazdy dziennej do zacisków akumulatora. Zgodnie z procedurą bezpieczeństwa warto wyjąć bezpiecznik na czas montażu. Śruby klemy akumulatora należy odkręcić odpowiednim kluczem, następnie dokłada się kable wiązki zwracając uwagę na biegun dodatni i ujemny. Po prawidłowym podłączeniu kabli można dokręcić śruby.

Przygotowanie instalacji elektrycznej

Kolejnym etapem jest lokalizacja wiązki elektrycznej odpowiedzialnej za światła pozycyjne. Po zlokalizowaniu odpowiedniego kabla świateł pozycyjnych należy podłączyć do niego moduł DRL pamiętając o odpowiedniej biegunowości. Należy delikatnie naciąć gumową osłonę kabla dodatniego i do przewodu mocujemy kabel świateł do jazdy dziennej przy pomocy specjalnej spinki przewodzącej, która powinna znajdować się w zestawie. Należy pamiętać, że trzeba się wpiąć tylko do jednego przewodu od jednej żarówki świateł pozycyjnych. W przypadku braku spinki przewodzącej można zakręcić przewód świateł do jazdy dziennej wokół przewodu świateł pozycyjnych, który został nacięty. Całość zabezpiecza się wówczas taśmą izolacyjną.

Prawidłowy montaż modułu automatycznego uruchamiania świateł

Ostatnią czynnością jest montaż modułu, który automatycznie włączy światła do jazdy dziennej. Konieczne jest znalezienie pod maską odpowiedniego miejsca zapewniającego stabilność. Dopiero po jego odpowiednim zamocowaniu można podłączyć kabel świateł do jazdy dziennej. Oczywiście warto jeszcze raz sprawdzić czy nie zostały pomylone przewody dodatnie i ujemne.

Po wykonaniu powyższych czynności można włożyć bezpiecznik i przystąpić do prostego testu. Światła do jazdy dziennej powinny automatycznie się włączyć po włączeniu zapłonu. Powinny się również automatycznie wyłączyć po wyłączeniu zapłonu lub przełączeniu na światła pozycyjne albo mijania. Jeśli wszystko działa prawidłowo to warto jeszcze raz sprawdzić czy kable nie są luźne oraz czy nie dotykają innych elementów nadwozia. Warto skorzystać z opasek zaciskowych, aby w kablach pod maską był porządek. Po wykonaniu tych czynności można cieszyć się oświetleniem dziennym zapewniającym niskie zużycie paliwa oraz dobrą widoczność w porze dziennej.

Pytania? Zadzwoń do nas już teraz +48 555 888 777
lub wyślij e-mail na kontakt@posamochod.pl

Kontakt