Tanie klucze dynamometryczne są znacznie mniej precyzyjne
Do testu klucza dynamometrycznego wypróbowaliśmy dziesięć modeli, które obejmują wspólny zakres od 40 do 200 niutonów -profesjonalnym narzędziem o wysokiej wartości oraz niskiej. Najważniejszym kryterium testu jest dokładność wyzwalania. Model Hazet jest tutaj szczególnie imponujący ze względu na wysoką precyzję i jednorodność - średnie odchylenie w naszych pomiarach wynosiło mniej niż jeden procent. Natomiast różnica w tanich kluczykach od Michelin, Lux Tools i Cartrend wyniosła nawet 15 procent. Łatwość użycia i czytelna skala ułatwiają intensywną pracę z kluczem dynamometrycznym. Klucz dynamometryczny Hazet może tu również przekonać, podobnie jak narzędzia Gedore, Garant, Wera i Proxxon. Natomiast źle wykute, małe Michelin i Cartrend są trudne do rozpoznania.
Ponadto istnieje niewygodny wybór wstępny: uchwytów obrotowych nie można przesuwać w kierunku wartości maksymalnych. Narzędzia Goodyear i Famex znacznie to poprawiają. Dla wkrętaków hobbystycznych, które nie muszą dokręcać śrub codziennie, są właściwym wyborem.
Wniosek: klucz dynamometryczny należy do każdego sensownego warsztatu ze śrubokrętem. Nasz test pokazuje, że nie zawsze musi być najdroższy. Istnieją przyzwoite klucze dynamometryczne już w rozsądnej cenie. Bardzo tanie modele nie są zalecane.
Wskazówka: Aby zabezpieczyć mechanikę, zawsze rozluźnij klucz dynamometryczny po pracy i nie używaj go niewłaściwie do poluzowania ciasnych połączeń.