Akumulator to element eksploatacyjny samochodu, który zasila wiele elementów, wśród których znajduje się między innymi rozrusznik. Zwykle żywotność akumulatora to czas 4-5 lat i po tym okresie należy pomyśleć o jego wymianie na nowy. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku uszkodzenia akumulatora. Bardzo często okazuje się, że w wyniku takich problemów trzeba skorzystać z kabli zapłonowych podłączanych do innego akumulatora. Jeśli awarii nie uległ alternator to najpewniej przyczyną braku pracy rozrusznika jest zużycie lub uszkodzenie akumulatora.
Umiejscowienie akumulatora
W większości samochodów akumulator znajduje się w okolicach podszybia pod przednią maską, więc jego znalezienie nie jest trudne. Istnieją jednak pojazdy, w których akumulator umieszczony jest w bagażniku, a nawet pod fotelem kierowcy.
Prawidłowe odłączenie klem od akumulatora
Po zlokalizowaniu akumulatora należy upewnić się, że pojazd jest wyłączony. Następnie należy użyć klucza płaskiego lub oczkowego do odkręcenia klem akumulatora. W pierwszej kolejności trzeba odkręcić klemę ujemną (oznaczoną znakiem "-"), a następnie dodatnią (" "). Należy pamiętać, aby elementy te nie zetknęły się ze sobą, ponieważ może to doprowadzić do zwarcia. W niektórych modelach aut odłączenie akumulatora sprawia, że blokują się zamki w drzwiach, więc dobrze jest mieć kluczyki pojazdu przy sobie.
Zdjęcie blokady
Prawie każdy akumulator posiada specjalną blokadę (uchwyt) ograniczającą jego ruchy podczas jazdy, pokonywania zakrętów, itp. Zwykle wystarczy klucz, taki sam jak używany do odkręcania klem, aby odkręcić blokadę. Należy jednak zachować ostrożność i pilnować, aby klamra blokująca i jej elementy nie wpadły do komory silnika.
Czyszczenie klem i montaż nowego akumulatora
Warto oczyścić papierem ściernym wewnętrzne powierzchnie klem przed montażem nowego akumulatora. Dzięki temu usunięte zostaną osady kwasowe i inne zanieczyszczenia, a to przełoży się na lepsze przewodzenie prądu. W nowym akumulatorze należy zdjąć zaślepki biegunów, a następnie można go umieścić w miejscu starego. Bieguny muszą być ustawione tak samo jak w przypadku starego akumulatora (góra-dół oraz lewo-prawo). Po upewnieniu się, że akumulator jest położony stabilnie, należy użyć klamry, aby go zabezpieczyć. W pierwszej kolejności należy podłączyć klemę dodatnią, a następnie ujemną.
Po zainstalowaniu warto sprawdzić czy wszystko działa tak jak powinno. Można spróbować uruchomić różne odbiorniki prądu, ale najważniejszym testem jest odpalenie silnika. Jeśli mimo to nadal pojazd się nie uruchamia to przyczyna leży w innych elementach układu elektrycznego auta.
Zwiększanie trwałości akumulatora samochodowego
W przypadku prawidłowej eksploatacji akumulator będzie działać prawidłowo przez okres 4-5 lat. Warto więc unikać czynników osłabiających jego żywotność. Najpoważniejsze problemy są przedstawione poniżej:
- niesprawny rozrusznik przeciążający akumulator,
- użytkowanie akumulatora na niskim poziomie naładowania (jeżdżenie wyłącznie na krótkich trasach, uszkodzenie alternatora, duże obciążenie elektryczne),
- przeładowanie akumulatora.