Nieważne jakiego samochodu szukasz, bo... U nas go znajdziesz!

Dariusz Korzeniowski · 22.12.2023 · 0 komentarzy · 1130 wyświetleń

Jak wybrać odpowiedni pachołek drogowy?

Pachołki to element infrastruktury drogowej, bez którego nie dałoby się prawidłowo oznaczyć niebezpiecznych miejsc na drogach. To podstawowy znak umożliwiający zabezpieczenie miejsca uszkodzenia jezdni lub terenu, gdzie przeprowadzane są prace remontowe wzdłuż drogi. Ministerstwo Infrastruktury kwestie związane z pachołkami nazywa tzw. czerwoną książką drogowców. Zobacz, jak należy wybierać i gdzie można stosować pachołki drogowe w praktyce.

Na co zwrócić uwagę, wybierając pachołki drogowe?

Wyróżniamy cztery parametry, na podstawie których możemy wybrać pachołki drogowe. Chodzi tu przede wszystkim o rozmiar, materiał, wagę i typ zastosowanej podstawy. Zgodnie z aktualnymi przepisami pachołki drogowe muszą spełniać określone normy, aby zarządcy oraz podmioty odpowiedzialne za remonty dróg mogły legalnie ustawiać je np. wzdłuż jezdni.

Jeśli odpowiadasz za oznakowanie jezdni i potrzebujesz do tego pachołki, kupisz je w sklepie online pod adresem: https://znakidrogowe24.pl/pl/c/Pacholki-drogowe/763. Asortyment sklepu jest na tyle szeroki, że bez problemu znajdziesz wersję dopasowaną do potrzeb i sytuacji na drodze.

Rozmiar pachołków drogowych

To standardowy parametr, który trzeba uwzględnić podczas zakupu pachołków drogowych. Kluczowym oznaczeniem jest wysokość pachołka, co wpływa na jego widoczność na drodze. Najpopularniejsze rozmiary to:

  • 30 cm,
  • 50 cm,
  • 75 cm,
  • 100 cm.

Poszczególne wysokości pachołków mają określone zastosowanie. Im są mniejsze, tym niższa jest cena ich zakupu. 30-centymetrowe pachołki są przeznaczone do użytku wewnętrznego oraz w miejscach, gdzie odbywa się ruch niewielkich pojazdów.

Większe modele pachołków drogowych stawia się na drogach krajowych, a te największe na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Ogólna zasada jest taka, że im większe prędkości pojazdów na drodze, tym większe należy ustawić pachołki.

Materiał wykonania

Najlepsze i certyfikowane pachołki drogowe są wykonywane z polietylenu oraz polichlorku winylu. To dwa surowce, które gwarantują trwałość i estetykę wykonania produktu. Dzięki temu w momencie uderzenia lub najechania w pachołek przez pojazd ten nie ulegnie zniszczeniu, a w razie wygięcia szybko powróci do pierwotnej pozycji.

Waga

To kolejny parametr, który warto przeanalizować przed zakupem pachołka. Im wyższa waga  oznaczania, tym lepsza jego stabilność. Niestety, przekłada się to również na problemy z montażem. Ciężkie pachołki montujemy przede wszystkim tam, gdzie ryzyko wjechania w element pojazdu z dużą prędkością jest znaczne.

Rodzaj podstawy

Ten parametr również wpływa bezpośrednio na stabilność pachołka drogowego. Takie oznaczenia ustawiane na drogach muszą być odporne na podmuchy wiatru i stabilne, niezależnie od warunków pogodowych. Polecamy podstawy gumowe dla pachołków, dzięki czemu te wyglądają estetycznie i uniemożliwią przewrócenie pachołka.

Rodzaje pachołków. Podsumowanie

Pachołki dostępne w sprzedaży na stronie sklepu internetowego Znakidrogowe24. Występują w różnych wersjach i chodzi nie tylko o rozmiary czy wielkość podstawy. Rozróżniamy takie modele, jak:

  • Niemalowane – to pachołki, które nie mają na swojej powierzchni białych pasów. Wyróżnia je jednolita kolorystyka i stosuje się je np. na parkingach wewnętrznych oraz na boiskach sportowych.
  • Malowane – to najpopularniejsze pachołki drogowe, czyli takie z białymi pasami. Są stworzone do zabezpieczenia określonych odcinków i miejsc na drodze głównie w ciągu dnia.

Alternatywa to pachołki z folią pierwszej i drugiej generacji. Takie oznaczenia gwarantują doskonały poziom odblaskowości po zmroku, a to przekłada się na doskonałą widoczność oznaczenia niebezpiecznego miejsca. Wszędzie tam, gdzie panują niekorzystne warunki drogowe, tymczasowe remontu lub nagle wypadła dziura w jezdni – zarządca powinien czym prędzej postawić odpowiedni pachołek drogowy.

Pytania? Zadzwoń do nas już teraz +48 555 888 777
lub wyślij e-mail na kontakt@posamochod.pl

Kontakt