Nieważne jakiego samochodu szukasz, bo... U nas go znajdziesz!

Dariusz Korzeniowski · 10.08.2023 · 0 komentarzy · 516 wyświetleń

Kiedy wymienić opony na zimowe w 2023 roku?

Specyfika opon zimowych

Opony zimowe są specjalnie zaprojektowane, aby radzić sobie z trudnymi warunkami panującymi zimą. Ich unikalna mieszanka gumowa oraz specyficzny bieżnik zapewniają lepszą przyczepność na śliskich nawierzchniach. W temperaturach poniżej 7°C opony letnie tracą swoją elastyczność, co może wpływać na wydłużenie drogi hamowania i ogólną kontrolę nad pojazdem – nie są więc dobrym wyborem na warunki zimowe. Ponadto, opony zimowe mają specjalne rowki, które efektywnie odprowadzają wodę i śnieg, minimalizując ryzyko aquaplaningu.

Kiedy wymienić opony na zimowe? Temperatura, a nie data

Choć wielu z nas przyzwyczaiło się do wymiany opon w określonych miesiącach, to jednak warto kierować się przede wszystkim temperaturą. Gdy średnie temperatury zaczynają spadać poniżej 7°C, warto rozważyć wymianę opon na zimowe. Warto również pamiętać, że opony zimowe nie są przeznaczone tylko do jazdy na śniegu, ale również na mokrej czy suchej nawierzchni w niskich temperaturach.

 

Prognozy pogodowe jako wskaźnik

Zamiast ślepo podążać za kalendarzem, warto śledzić prognozy pogodowe. Jeśli meteorolodzy przewidują wcześniejsze nadejście chłodów lub opady śniegu, warto przyspieszyć decyzję o wymianie opon. Współczesne technologie pozwalają na dostęp do dokładnych prognoz na kilka tygodni naprzód, co daje kierowcom więcej czasu na odpowiednie przygotowanie się do sezonu zimowego.

Planowane podróże i stan opon

Jeśli planujesz podróż w rejony górskie lub miejsca, gdzie warunki zimowe są bardziej ekstremalne niż w Polsce, warto wymienić opony wcześniej. Ponadto warto regularnie sprawdzać bieżnik i ogólny stan opon zimowych, aby upewnić się, że są w dobrym stanie przed sezonem. Zużyte opony zimowe, nawet jeśli mają jeszcze odpowiednią głębokość bieżnika, mogą nie zapewnić odpowiedniej przyczepności w trudnych warunkach.

Pytania? Zadzwoń do nas już teraz +48 555 888 777
lub wyślij e-mail na kontakt@posamochod.pl

Kontakt