Hyundai IONIQ to bardzo ciekawy i ekologiczny pojazd z wieloma interesującymi cechami
Hyundai to firma nosząca miano jednego ze światowych liderów w branży nowoczesnych napędów. Marka ta jako pierwsza wprowadziła do produkcji seryjnej pojazd z ogniwami paliwowymi - ix35 Fuell Cell.W zeszłym roku 2016 koncern ten po raz kolejny wyprzedził swoją konkurencję wprowadzając na rynek model IONIQ dostępny jako pierwszy pojazd występujący w trzech różnych wariantach posiadających napęd z silnikiem elektrycznym.
Nazwa bardzo dobrze podkreśla unikalny charakter tego modelu w palecie ofertowej Hyundaia oraz informuje o zaangażowaniu producenta w ochronę środowiska. Pierwsza część (ion) dotyczy jonu naładowanego elektrycznie atomu, natomiast drugi człon jest powiązany z angielskim słowem "unique" co po polsku oznacza wyjątkowy, unikalny i niepowtarzalny.
Lekka oraz opływowa konstrukcja
Hyundai IONIQ został zaprojektowany na zupełnie nowej platformie stworzonej pod kątem różnych jednostek napędowych.Producenci byli w stanie połączyć dwie istotne właściwości. Z jednej strony pojazd ten jest stylistycznie ciekawy, stonowany oraz posiada nowoczesne wzornictwo. Ten kompaktowy model z drugiej strony posiada cechy konstrukcyjne sprzyjające ekonomii, co oznacza obniżone zużycie paliwa oraz energii.
Hyundai IONIQ wyróżnia się bardzo niskim współczynnikiem oporu aerodynamicznego Cd = 0,24, który zawdzięcza opływowej linii nadwozia aktywnym i pasywnym rozwiązaniom odpowiedzialnym za zmniejszanie oporu powietrza (te elementy to tylny spojler i dyfuzor, listwy boczne, osłona podwozia, obręcze, kurtyny powietrzne zmniejszające zawirowania powodowane przez koła, grill z aktywnymi klapkami w wersjach hybrydowych). Dodatkowo model ten posiada opony charakteryzujące się niskim oporem toczenia.
Prezentowany model posiada aluminiową maskę silnika oraz pokrywę bagażnika. Pozwoliło to na obniżenie masy o 12,4 kg w porównaniu z pojazdami posiadającymi takie same elementy ze stali. Jednocześnie auto nie posiada pogorszonych właściwości wibracyjnych oraz akustycznych. Dodatkowo producent zadbał o inne obszary w zakresie obniżenia masy, np. o osłonę przestrzeni bagażowej. Wykorzystywanie lekkich elementów oraz przemyślana konstrukcja to niewątpliwe atuty zmniejszające masę pojazdu o 25% w porównaniu z konwencjonalnymi modelami Hyundai.
Model wydajny w każdej wersji
Niezależnie od wariantu, Hyundai IONIQ jest pojazdem oszczędnym oraz jednocześnie zapewniającym bardzo dobre osiągi oraz dużą przyjemność z jazdy.Wersja hybrydowa posiada napęd obejmujący 4-cylindrowy silnik o pojemności 1.6 litra GDI Kappa oraz silnik elektryczny o mocy 32 kW (43,5 KM) zasilany zaawansowanymi akumulatorami polimerowymi litowo-jonowymi. Kierowca ma więc możliwość korzystania z łącznej mocy 141 koni mechanicznych. Maksymalny moment obrotowy w przypadku tej wersji to 265 Nm, więc Hyundai IONIQ charakteryzuje się wysokim poziomem dynamiki oraz oszczędności. Zespół napędowy jest wyposażony w dwusprzęgłową, automatyczną skrzynię biegów posiadającą 6 przełożeń (6DCT).
Wersja Hybrid jest ekonomicznym pojazdem o średnim zużyciu paliwa w cyklu mieszanym na poziomie 3,4l na 100 kilometrów. Jeśli chodzi o emisję dwutlenku węgla to jest ona jedną z najniższych na rynku i wynosi 79 g/km.
Hyundai IONIQ Electric jest pojazdem na prąd, który nie emituje dwutlenku węgla. Posiada on silnik elektryczny zapewniający maksymalną moc 120 koni mechanicznych oraz moment obrotowy 295 Nm. Samochód ten jest idealną propozycją dla użytkowników miejskich. Akumulatory o pojemności 28 kWh (z systemem wentylacji do ogrzewania, zwiększenia wydajności ładowania oraz zasięgu w niskich temperaturach) umożliwia przejechanie 280 kilometrów na jednym ładowaniu. Wydajność energetyczna tej wersji to 11,5 kWh/100 km.
Każdy model Electric posiada zaawansowany system nawigacji (AVN) z bardzo przydatną kategorią oznaczającą stacje ładowania. Dzięki tej opcji można znaleźć najbliższe stacje tego typu. Czas ładowania akumulatora do 4,5 godziny, a funkcja szybkiego ładowania pozwala na skrócenie tego czasu do 23-30 minut.
Wersja IONIQ łączy w sobie zalety wspomnianych wyżej modeli. Auto posiada silnik 1.6 GDI generujący maksymalną moc 105 koni mechanicznych i moment obrotowy 147 Nm oraz elektryczną jednostkę napędową o mocy 61 koni mechanicznych, która jest zasilana polimerowymi akumulatorami typu litowo-jonowego. Tryb elektryczny oferuje zasięg 63 km, który jest idealny do pokonywania codziennych tras miejskich bez zużycia paliwa. Jeśli chodzi o cykl mieszany to emisja dwutlenku węgla sięga poziomu 26g/km, a zużycie paliwa to tylko 1,1 l / 100 km.
Wysoki poziom bezpieczeństwa
Hyundai IONIQ to pojazd charakteryzujący się bardzo wysokimi standardami bezpieczeństwa co potwierdzają wyniki testów Euro NCAP. Organizacja ta przyznała najwyższą ocenę 5 gwiazdek. Model otrzymał najwyższe noty w zakresie bezpieczeństwa osób dorosłych, dziecka, ochrony pieszych oraz w zakresie systemów bezpieczeństwa. Pod tym względem IONIQ jest jednym z najlepszych pojazdów w swojej klasie.Model uzyskał wysokie wyniki w testach bezpieczeństwa dzięki lekkiemu, ale sztywnemu nadwoziu. Element ten został wykonany w 53% ze stali posiadającej zwiększoną wytrzymałość, a to z kolei zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa (absorpcja energii w przypadku ewentualnej kolizji jest zwiększona) oraz lepsze prowadzenie pojazdu.
Podczas testów Euro NCAP dokonano testów systemu autonomicznego hamowania (AEB) ostrzegającego kierowcę oraz wyhamowującego samochód w razie konieczności. Układ ten jest dostępny w wersji podstawowej razem z systemem ostrzeganie o przypadkowej zmianie pasa ruchu, systemem utrzymania pasa ruchu oraz aktywnym tempomatem.
Ciekawa propozycja dla firm
Prezentowany samochód to dobry model dla przedsiębiorstw posiadających duże floty pojazdów oraz dla małych i średnich firm posiadających tylko jedno auto.Samochód ten posiada konstrukcję charakteryzującą się niskimi kosztami eksploatacji. W razie awarii nie ma tutaj wielu kosztownych podzespołów zwiększających koszt wymiany, a zużycie paliwa jest bardzo niskie, a nawet może osiągnąć zerowy poziom.
Wiele firm wprowadza do swoich polityk flotowych maksymalne poziomy emisji szkodliwych substancji. Prezentowany pojazd doskonale sprawdza się w takiej odpowiedzialnej społecznie działalności, ponieważ poziom emisji szkodliwych związków jest jednym z najniższych na rynku. Wersja elektryczna nie wytwarza żadnych substancji szkodzących otoczeniu.
Auto posiada gwarancję na 5 lat bez limitu kilometrów, natomiast akumulator wysokiego napięcia posiada gwarancję 8 lat lub 200 tysięcy kilometrów.
Jeśli chodzi o ceny to zaczynają się one od poziomu 99 900 zł, a zaletą jest program finansowy marki Hyundai. Auto można dołączyć do floty firmowych pojazdów dzięki kredytowi z kontynuacją, leasingowi lub wynajmowi długoterminowemu. Raty miesięczne zaczynają się od kwoty 679 zł.