Nieważne jakiego samochodu szukasz, bo... U nas go znajdziesz!

Dariusz Korzeniowski · 29.04.2017 · 0 komentarzy · 714 wyświetleń

Wymiana oleju w manualnej skrzyni biegów

Wielu posiadaczy pojazdów uważa, że wymiana oleju w skrzyni biegów nie jest potrzebna. Takie myślenie to błąd, ponieważ jakość oleju z czasem ulega pogorszeniu, a dodatkowo mogą powstawać wycieki. Lekceważenie wymiany oleju w manualnej skrzyni biegów wpłynie negatywnie na jakość wybierania konkretnych przełożeń. Również sam stan przekładni znacznie się pogorszy, a nawet mogą powstać poważne awarie.

Olej w manualnej skrzyni biegów - informacje podstawowe

Wielu producentów pojazdów nie zaleca okresowej wymiany oleju w manualnej skrzyni biegów, jednak eksperci alarmują, że jest to błąd. Niestety wielu kierowców lekceważy te ostrzeżenia i kończy się to źle dla manualnych skrzyń biegów w ich pojazdach. Olej w manualnej skrzyni biegów jest normalnym płynem eksploatacyjnym, który ulega takiemu samemu zużyciu jak olej silnikowy. Wiele awarii skrzyni manualnej jest spowodowanych właśnie brakiem wymiany takiego oleju.

Pogorszenie jakości oleju w skrzyni manualnej

Olej znajdujący się w manualnej skrzyni biegów ulega znacznie wolniejszemu zużyciu w porównaniu z olejem silnikowym. Należy jednak pamiętać, że pochłania on wilgoć i może po pewnym czasie stracić swoje właściwości co odbije się negatywnie na skrzyni biegów. W przypadku wielu awarii manualnej skrzyni, przyczyną problemu jest również niski stan oleju. Gdy skrzynia pracuje głośno, a biegi wrzuca się bardzo trudno, oznacza to, że konieczna jest jej naprawa. To właśnie dlatego regularna kontrola i wymiana oleju w manualnej skrzyni jest taka ważna. Dzięki niej można uniknąć takich kłopotów. Jeśli procent nie zaleca wymiany to i tak należy robić to przynajmniej raz na 8 lat lub co 100 tysięcy kilometrów.

Kontrola i wymiana oleju

Kontrola poziomu oleju w manualnej skrzyni biegów jest utrudniona w wielu przypadkach, ponieważ korki inspekcyjne znajdują się z boku skrzyni biegów w dość trudno dostępnym miejscu. W wielu przypadkach nie ma również bagnetu, dzięki któremu można łatwiej sprawdzić poziom oleju. Do uzupełniania stanu lub nalewania oleju od nowa potrzebna jest butelka z wężykiem lub specjalny aplikator pozwalający na nalewanie oleju bez większych problemów i rozlewania go.

Decydując się na uzupełnienie oleju należy wybrać produkt zgodny z klasą i indeksem lepkości podanym przez producenta. Nalewanie olejów wyższej jakości i klasy wcale nie jest dobrym pomysłem, ponieważ w starszych manualnych skrzyniach biegów doprowadzi to do powstawania korozji synchronizatorów. Dozwolone jest natomiast mieszanie olejów różnych producentów, pod warunkiem, że mają takie same parametry.

Pytania? Zadzwoń do nas już teraz +48 555 888 777
lub wyślij e-mail na kontakt@posamochod.pl

Kontakt