Szykują się spore ułatwienia dla posiadaczy aut elektrycznych
Pan Rafał Czyżewski poinformował, że firma pozyskała spore dofinansowanie unijne przeznaczone na rozwój sieci ładowania pojazdów zasilanych elektrycznie. Spółka zakontraktowała z Unią Europejską budowę największej sieci urządzeń ładujących wzdłuż wielu tras na terenie naszego kraju. Celem całego projektu jest stworzenie inteligentnego systemu ładowania samochodów elektrycznych wzdłuż korytarzy TEN-T.W ramach realizacji projektu finansowanego częściowo przez UE w ramach instrumentu o nazwie Łącząc Europę (Connecting Europe Facility) do maja 2020 roku firma Greenway ma za zadanie zbudowanie 10 ultraszybkich ładowarek do 350 kW oraz 135 ładowarek szybkich 50 kW. 75 z nich według planów ma powstać przed upływem 2018 roku. Dodatkowo projekt obejmuje budowę 50 wolnych ładowarek (7-22 kW) w punktach przesiadkowych, a także 10 magazynów energii przy wybranych polskich stacjach ładowania.
Prezes spółki odpowiedzialnej za realizację tego projektu uważa, że instalacja ładowarek ultraszybkich polepszy jakość technologiczną, a także może wpłynąć pozytywnie na upowszechnienie w Polsce samochodów z napędem elektrycznym.
Warto wspomnieć, że w marcu tego roku (2017) rząd przyjął Plan Rozwoju Elektromobilności w Polsce zakładający, że w 2025 roku na polskich drogach będzie można znaleźć milion pojazdów elektrycznych. Oznacza to, że popyt na energię elektryczną wzrośnie o 4,3 TWh rocznie.
Badania Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych wskazały, że zbyt słaba infrastruktura ładowania to drugi powód dla którego ludzie nie decydują się na kupno aut zasilanych elektrycznie. Najważniejszą barierą powstrzymującą przed zakupem jest oczywiście cena zakupu takich samochodów.
Wspomniany wyżej projekt jest już realizowany, a spółka Greenway Infrastructure Poland jeszcze we wrześniu tego roku (2017) chce udostępnić kilkadziesiąt stacji szybkiego ładowania na terenie naszego kraju. Na początku planowane jest uruchomienie ładowarek w miastach, takich jak Kraków, Gdańsk, Łódź, Toruń, Rzeszów, Bielany Wrocławskie oraz Warszawa (w stolicy planowane są trzy ładowarki). W grudniu bieżącego roku na warszawskim Mokotowie udostępniona została stacja pokazowa, która odnotowuje ponad 300 ładowań miesięcznie. Należy dodać, że realizator projektu, firma Greenway Infrastructure Poland sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni stanowi część międzynarodowej grupy Voltia, która działa w branży elektromobilności.