Zainteresowanie pojazdami elektrycznymi jest w Polsce coraz większe
W ramach wspomnianych wyżej badań ustalono, że ponad 70% polskich kierowców uważa, że samochody elektryczne są przyszłością motoryzacji. Według nich najważniejsze atuty takich pojazdów to niska cena eksploatacji oraz bezawaryjność. W przypadku pojazdu elektrycznego nie trzeba robić częstych przeglądów i niewątpliwym atutem jest brak konieczności serwisowania polegającego na wymianie olejów oraz wielu tradycyjnych części eksploatacyjnych. Wielu badanych docenia również ekologiczny charakter takich samochodów.Zainteresowanie takimi pojazdami nie przełożyło się jednak na chęć ich zakupu, ponieważ zaledwie 12,4% osób kupiłoby pojazd elektryczny. Głównym kryterium branym pod uwagę przy rozważaniu możliwości kupna była cena pojazdu, która najbardziej zniechęca Polaków. Dodatkowo polscy kierowcy uważają, że problemem jest również słabo rozbudowana infrastruktura ładowania takich pojazdów. Najmniejszym problemem jest dla nich zasięg pojazdów.
Wielu zamożnych Polaków oceniających swoją sytuację finansową jako bardzo dobrą, stwierdzili, że aktualnie nie stać ich na kupno pojazdu zasilanego prądem. Jedynie co czwarty badany realnie myśli o kupnie takiego auta, natomiast aż 87% osób biorących udział w badaniu chce podjąć decyzję o zakupie w najbliższym czasie.
Badania obserwatorium wykazały również, że Polacy oczekują realnego i profesjonalnego wsparcia przy zakupie samochodów zasilanych energią elektryczną. Pomocne byłoby dofinansowanie zakupu w ramach któregoś z ogólnodostępnych programów dopłat, ulgi podatkowe, zwolnienie z akcyzy, ulgi w okresie użytkowania, wyższy odpis amortyzacyjny dla przedsiębiorstw, itp.
Wielu Polaków liczy na różne przywileje związane z użytkowaniem pojazdu elektrycznego. Takimi przywilejami w ich opinii mają być między innymi darmowe miejsca parkingowe, pozwolenie na wjazd do specjalnych stref dla pojazdów niskoemisyjnych w centrach miast, możliwość korzystania z pasów dla autobusów.
Wielu kierowców uważa, że rynek pojazdów elektronicznych nie rozwinie się bez zaangażowania państwa. Jak na razie Polska, Estonia i Bułgaria są jedynymi krajami Unii Europejskiej, które nie wprowadziły żadnych udogodnień mających stanowić formę zachęty do kupowania modeli elektrycznych.
Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych podkreśla, że Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która ma za zadanie regulowanie polskiego rynku nie przewiduje żadnego wsparcia dla kupujących. Projekt ustawy przekazany do konsultacji społecznych nie przewiduje bezpośrednich dopłat, które zostały określone przez badanych jako niezbędne do planowania przez Polaków zakupu pojazdów elektrycznych. Dobry system dopłat skutecznie napędza rynek pojazdów elektrycznych. Systemy takie istnieją między innymi w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Rumunii oraz Słowenii.
Znaczna mniejszość badanych uważa, że rozwój elektromobilności w Polsce będzie możliwy bez wsparcia ze strony Państwa. Jest to więc dość spora krytyka planów rządu.
Badanie zostało przeprowadzone w czerwcu 2017 roku przez agencję SW Research na rzecz Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL. W badaniu on-line udział wzięło 1010 osób powyżej 18 roku życia, które posiadają prawo jazdy i korzystają z samochodów.