Nieważne jakiego samochodu szukasz, bo... U nas go znajdziesz!

Dariusz Korzeniowski · 27.09.2022 · 0 komentarzy · 786 wyświetleń

Jak przygotować samochód na jesień?

Złota Polska Jesień ma czasami różne oblicza. Coraz niższe temperatury, coraz więcej deszczu i coraz mniej słońca  to warunki, do których kierowca musi się przyzwyczaić.  Trzeba też odpowiednio przygotować samochód.

Wymienimy w punktach najważniejsze rzeczy, które na początku jesieni należy przygotować, sprawdzić, albo skontrolować.

Jesienią dzień jest coraz krótszy - pamiętaj o oświetleniu


Oświetlenie zewnętrzne samochodu. Powinno być sprawne o każdej porze roku, ale czasami kierowca nie dostrzega jego wad. Przepalone żarówki, wypalone ksenony, zwarcia, które powodują, że zamiast świateł mijania świecą drogowe „długie”. Popularny problem to matowe, zżółknięte klosze reflektorów, przez co światła świecą znacznie słabiej i rażą innych uczestników ruchu. Przed jesienią można przepolerować klosze reflektorów specjalnymi zestawami do ich odświeżenia oraz skontrolować stan żarówek.

Jesień to "mokra pora roku". Wilgoć to podwyższone zagrożenie ze strony korozji


Jesień to czas, kiedy auto jest narażone na działanie wilgoci. To też ostatnia chwila (ostatnie ciepłe dni), aby zabezpieczyć pojazd przed atakami korozji, spowodowanymi właśnie przez podwyższony poziom wilgoci czy soli, która drogowcy sypią ulice. Przede wszystkim należy oczyścić podwozie z istniejących nalotów korozji i zabezpieczyć je w odpowiedni sposób. Nie można zapomnieć także o profilach zamkniętych (progach i dolnej części drzwi).

Ostatnie ciepłe dni jesieni dają kierowcy czas na to, aby zabezpieczyć nadwozie samochodu. Co warto zrobić? Przede wszystkim dokładnie je umyć, wysuszyć, a potem nawoskować. Można zastosować wosk standardowy, albo hybrydę wosku i ceramiki. Można też zabezpieczyć lakier w bardziej zaawansowany sposób, stosując np. powłokę ceramiczną.

Pamiętaj o sprawnych wycieraczkach samochodowych


Zaraz na początku jesieni warto wybrać dobre wycieraczki samochodowe i zamontować je w aucie. Nie tylko z przodu, ale też na tylnej szybie. W trakcie jesieni kierowca będzie musiał zmierzyć się z częstymi opadami deszczu, a także z parowaniem szyb z zewnątrz samochodu. Dlatego warto wybrać skuteczne (wystarczy ze średniej półki cenowej) wycieraczki samochodowe. Dobrze, jeśli wycieraczki te będą wykonane z dobrych materiałów i wzbogacone dodatkami, które ułatwiają pracę (najlepsi producenci stosują dodatek teflonu i silikonu podczas produkcji pióra wycieraczki samochodowej).

Wilgoć po przekroczeniu punktu rosy będzie też osadzać się na bocznych szybach auta i na lusterkach. Trzeba zatem pamiętać o tym, żeby je wycierać bawełnianą ściereczką albo ściereczką z mikrofibry. 


Sprawne ogrzewanie i kontrola szczelności samochodu


Należy pamiętać także o tym, że w trakcie jesieni wilgoć będzie się też osadzać od wewnętrznej strony szyb. Dlatego ogrzewanie i klimatyzacja (pozwala usunąć wilgoć z wnętrza samochodu) powinny być sprawne.

Warto także wymienić dywaniki tekstylne na gumowe. I przede wszystkim sprawdzić, co może być przyczyną dostawania się nadmiernych ilości wilgoci do wnętrza auta, powodujących ciągłe parowanie szyb. Może to wina starego filtra kabinowego? A może zniszczonych uszczelek w drzwiach, które przepuszczają wilgoć do środka?

Jesień nie jest najtrudniejszą porą roku dla kierowcy i samochodu. To dopiero preludium przed okresem zimowym. Przygotuj swój samochód już teraz.

 

Pytania? Zadzwoń do nas już teraz +48 555 888 777
lub wyślij e-mail na kontakt@posamochod.pl

Kontakt