Nieważne jakiego samochodu szukasz, bo... U nas go znajdziesz!

Dariusz Korzeniowski · 1.12.2022 · 0 komentarzy · 607 wyświetleń

Jak wybrać bezpieczne rodzinne auto do miasta i na urlop?

Na co zwracać uwagę przy poszukiwaniu bezpiecznego, rodzinnego auta, które pomieści nie tylko rodziców z dziećmi, lecz także zabawki, zakupy czy wózek? Dowiedz się, co jest najważniejsze, i znajdź idealny pojazd na wspólne wyjazdy.

Rodzinne auto – co to oznacza?


Aby móc skutecznie wybrać rodzinne auto, warto przede wszystkim zastanowić się, na jakie potrzeby odpowiadają pojazdy z tej kategorii. Zazwyczaj najważniejszą kwestią będzie przestronność – powinien to być samochód, w którym każdy z pasażerów może liczyć na komfort nawet podczas podróży w kilka osób. Do tego należy zwrócić uwagę na pojemność bagażnika, by możliwe było bezproblemowe pomieszczenie wszystkich bagaży. To szczególnie ważne dla rodzin z małymi dziećmi – wózek i inne niezbędne przedmioty potrafią zająć dość sporo miejsca. Co więcej, rodzinne auto powinno być praktyczne i bezawaryjne, by ograniczyć nieplanowane postoje. Do tego warto wybierać pojazdy bezpieczne i tanie w eksploatacji. Połączenie wszystkich tych kwestii może stanowić niemały problem, jednak nie brakuje producentów, którzy podejmują się tego trudnego zadania. Jednym z najlepszych przykładów udanego auta rodzinnego jest Opel Zafira C – minivan dostępny w wersji dla 5 i 7 osób.

Bezpieczeństwo to podstawa


Wybierając samochód dla rodziny, należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Jak ocenić wyniki danego modelu w tym zakresie? Pomocne mogą okazać się rezultaty testów zderzeniowych, na przykład ADAC czy Euro NCAP. Im wyższa nota, tym lepiej – w bezpiecznym aucie można podróżować bez obaw o zdrowie i życie swoje czy członków rodziny. Dodatkowo auta tego typu powinny oferować szereg rozwiązań, które zapewniają dodatkową ochronę w trakcie jazdy. Warto sprawdzić dostępność funkcji takich jak:

  • elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy (ESP),
  • przeciwblokujący układ hamulcowy (ABS),
  • korektor siły hamowania (EBV),
  • system kontroli trakcji (ASR),
  • system optymalizacji przyczepności przy hamowaniu silnikiem (MSR).


Dzięki takim rozwiązaniom można zapewnić sobie większy komfort jazdy i bezpieczeństwo niezależnie od warunków na drodze. Istotne są również elementy takie jak poduszki powietrzne czy systemy umożliwiające bezproblemowe mocowanie fotelików dziecięcych. Poduszki powietrzne powinny zabezpieczać nie tylko przód samochodu, lecz także cały tył – przede wszystkim szyby, na które dzieci mogą wpaść podczas wypadku. Istotne jest jednak to, aby przy wożeniu dzieci w fotelikach na przednim siedzeniu wyłączać poduszkę powietrzną pasażera, aby ta w razie wypadku nie generowała dodatkowego zagrożenia.

Przestronne auto – gwarancja wygodnego pomieszczenia wszystkich pasażerów razem z ich bagażami


Mówiąc o rodzinnym samochodzie, mamy na myśli przede wszystkim modele z dużym, pojemnym bagażnikiem oraz sporą ilością miejsca w kabinie. To między innymi dlatego polecane są głównie minivany, SUV-y czy większe modele kombi. Umożliwiają one komfortowe pakowanie samochodu niezależnie od tego, czy trzeba schować w nim zakupy, walizki, czy wózek dziecięcy. Dobrym wyborem pod tym względem będzie na przykład Opel Zafira C, który oferuje aż do 1 860 l przestrzeni na bagaże. Warto jednak zaznaczyć, że taka wartość jest dostępna tylko w wariancie 5-osobowym. Model dla 7 osób nieznacznie odstaje od możliwości tej wersji – w tym przypadku maksymalna pojemność bagażnika wynosi 1 792 l (przy złożonym tylnym rzędzie foteli).

Większe auto przeważnie oznacza także wyższe spalanie, jednak przy stosunkowo nowych modelach producenci stosują wiele rozwiązań, które przekładają się na wydajniejszą jazdę. Produkowany między rokiem 2011 a 2019 Opel Zafira C wypada pod tym względem szczególnie dobrze – zależnie od wariantu silnika można liczyć na spalanie na poziomie pomiędzy 6 a 9 litrów na 100 km.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie rodzinnego auta?


Kolejną ważną kwestią są koszty eksploatacji – wynikają one nie tylko ze spalania, lecz także z awaryjności danego modelu oraz dostępności części. Aby zadbać o tanie naprawy, najlepiej stawiać na popularne auta od dużych koncernów. Dzięki temu w razie ewentualnych awarii zamówienie nowych komponentów nie będzie stanowić żadnego problemu. Rodzinne auto powinno także być dostosowane do dokładnych potrzeb w danym przypadku – nie zawsze potrzebne będzie na przykład aż 7 miejsc w samochodzie, a zamiast tego przydatniejsza będzie większa przestrzeń na bagaże.

Pytania? Zadzwoń do nas już teraz +48 555 888 777
lub wyślij e-mail na kontakt@posamochod.pl

Kontakt