Nieważne jakiego samochodu szukasz, bo... U nas go znajdziesz!

Dariusz Korzeniowski · 17.04.2023 · 0 komentarzy · 657 wyświetleń

Kiedy trzeba wymienić klocki hamulcowe?

Hamulce są jednym z najważniejszych elementów naszego samochodu — odpowiedzialne są one za bezpieczne i kontrolowane hamowanie jadąc z dużymi prędkościami. Aby zabezpieczyć się przed wypadkami związanymi z nadmierną prędkością, klocki hamulcowe powinny być regularnie kontrolowane i wymieniane. Ważnym pytaniem dla każdego kierowcy jest — kiedy trzeba wymienić klocki hamulcowe?

Objawy potrzeby wymiany klocków hamulcowych

Pierwszą oznaką wskazującą, że potrzebujesz wymiany klocków hamulcowych, jest zazwyczaj charakterystyczny hałas występujący podczas hamowania. Może to być szczególnie głośne, lekkie skrzypienie, trzeszczenie lub nawet piszczenie. Jeżeli wydobywa się ono z Twojego hamulca, to dobry moment, aby skontrolować stan klocków hamulcowych.

Niezależnie od tego, jaki poziom hałasu pojawia się, gdy dotykasz hamulca, kontrola stanu klocków hamulcowych może pomóc zidentyfikować, czy to właśnie one są problemem. Dobrze jest zajrzeć, aby zobaczyć, czy są one zużyte, a także zwrócić uwagę na ogólną wizualną ocenę — jeżeli wyglądają one na bardzo zużyte, to prawdopodobnie trzeba będzie je wymienić.

Innym ważnym objawem, który może sygnalizować potrzebną wymianę klocków hamulcowych jest wcześniejsze występowanie podczas hamowania szybkich zmian prędkości i / lub zmienny poziom siły wciągania hamulca. W takim przypadku, upewnij się, że twoje klocki hamulcowe są w dobrym stanie, aby uniknąć zauważalnych różnic w trakcie hamowania.

Kiedy możesz raz na zawsze zapomnieć o swoich klockach hamulcowych

Większość producentów samochodów określa okres użytkowania dla klocków hamulcowych w okolicach 30.000 do 50.000 kilometrów. Oznacza to, że musisz mieć wymienione swoje klocki hamulcowe nawet po najmniejszych objawach ich zużycia, po to, aby mieć pewność, że Twój pojazd będzie odpowiednio działał w bezpieczny i skuteczny sposób podczas hamowania.

Jeżeli zaobserwujesz pojawiające się ciężkości i trudności we wciskaniu pedału hamulca, trwały hałas podczas hamowania, zdeformowane szczęki hamulcowe, które wystają ponad powierzchnię bębnów lub nawet pozostałą głębię szczęki obecna na powierzchni bębna — to jest to na 100% sygnał, że powinieneś odwiedzić mechanika i wymienić swoje klocki hamulcowe.

Podsumowując, klocki hamulcowe są zużyte po około 30.000 do 50.000 kilometrach lub gdy zaczynają się pojawiać charakterystyczne dźwięki, lub nawet trudności we wciskaniu pedału hamulca. Warto kontrolować stan klocków hamulcowych i wymieniać je w razie potrzeby, aby mieć pewność, że nasz samochód zareaguje zgodnie z oczekiwaniami i zapewni nam bezpieczną jazdę.

Pytania? Zadzwoń do nas już teraz +48 555 888 777
lub wyślij e-mail na kontakt@posamochod.pl

Kontakt