Ruszył nowy przetarg na budowę zachodniej obwodnicy Łodzi
Ogłoszenie przetargu jest następstwem środowej (26.06) decyzji Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Decyzja ta dotyczy budowy dwóch odcinków drogi ekspresowej S14 w pobliżu Łodzi i Zgierza, których łączna długość to 28,5 km. Pierwszy fragment będzie przebiegał od węzła Lublinek do węzła Łódź Teofilów (z budową węzła), a drugi od węzła Łódź Teofilów, a kończyć się będzie w miejscowości Słowik.Nowa droga ma na celu połączenie autostrady A2 z drogą ekspresową S8, co pozwoli na stworzenie pełnego pierścienia autostrad i dróg szybkiego ruchu wokół miasta Łódź. Założeniem tej inwestycji jest realizacja zgodna z formułą "Projektuj - Optymalizuj - Buduj", a maksymalny czas budowy to 38 miesięcy od dnia zawarcia umowy.
Jest to drugi przetarg dotyczący prezentowanej inwestycji. Pierwszy został unieważniony w kwietniu 2017 roku przez GDDKiA. Wówczas nie udało się wybrać wykonawcy, ponieważ najniższa oferta przekroczyła całkowitą wartość zadania o 264 miliony złotych.
Projekt oferty został zoptymalizowany i zlecający wyrażają nadzieję, że tym razem oferty nie przekroczą zabezpieczonej kwoty w wysokości 1,79 miliardów złotych (z odszkodowaniami za grunty).
Zakres zamówienia dla obu wspomnianych wyżej odcinków będzie obejmował między innymi budowę trasy dwujezdniowej o nawierzchni bitumicznej z przynależną infrastrukturą techniczną obejmującą węzły drogowe, wiadukty, mosty, itp. Zamówienie obejmuje też przebudowę odcinków istniejących dróg, budowę urządzeń odpowiedzialnych za ochronę środowiska i bezpieczeństwa ruchu na drodze, a także likwidację wszelkich kolizji z infrastrukturą techniczną, która już istnieje.
Zadaniem wykonawcy będzie również przygotowanie odpowiedniej dokumentacji technicznej i projektowej oraz budowa fragmentu drogi ekspresowej, którego łączna długość to 28,5 km w zależności od rozwiązań przyjętych przez podmiot wygrywający przetarg.
Zamawiający wymaga wykonania prac projektowych i robót (razem z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie) w czasie nie dłuższym niż 38 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Do czasu realizacji robót nie wlicza się okresu zimowego (15 grudnia - 15 marca), który jest jednak wliczany do czasu prac projektowych. Minimalny termin realizacji to 32 miesiące od daty zawarcia umowy.
Jeśli chodzi o kryteria to po raz kolejny najważniejsza jest cena (60 punktów), a kryteria pozacenowe dostały pozostałe 40 punktów. GDDKiA przewiduje, że umowę z wykonawcą lub wykonawcami będzie można podpisać wiosną 2018 roku.