Nieważne jakiego samochodu szukasz, bo... U nas go znajdziesz!

Dariusz Korzeniowski · 31.03.2023 · 0 komentarzy · 802 wyświetleń

Samochodem na urlop - na co zwrócić uwagę?

Sezon wakacyjny i urlopowy zbliża się wielkimi krokami. Zapewne więc planujemy już rodzinne wyjazdy. Warto zawczasu przygotować do nich samochód, by oszczędzić sobie przykrych niespodzianek i niepotrzebnych wydatków.

Zabieramy drugą połówkę, dzieci, ukochanego zwierzaka, bagaże, wsiadamy do samochodu i jedziemy na urlop, wakacje czy święta. Brzmi pięknie i taka też powinna być rzeczywistość. Aby tak się stało, wystarczy już teraz skontrolować stan naszego auta i zadbać o kilka elementów. Pozwoli to zapewnić bezpieczne podróże, a także uniknąć kłopotów i stresu.

Opony - sprawdź i wymień

Wiosna to okres wymiany opon na letnie. Należy jej dokonać, kiedy średnie dobowe temperatury sięgają kilkanaście stopni Celsjusza powyżej zera. Dzięki temu podróże będą bezpieczniejsze, samochód bowiem zachowa lepszą przyczepność, a ogumienie będzie się wolniej zużywało.

Opony są jednym z kluczowych elementów, jeśli chodzi o bezpieczną jazdę. Przecież to za ich pośrednictwem samochód styka się z nawierzchnią. Od ich stanu zależy zatem zachowanie auta na drodze - im ogumienie bardziej zużyte, tym łatwiej wpaść w poślizg czy wypaść z zakrętu - jak również droga hamowania - przy zużytych oponach mocno się ona wydłuża. Dlatego przed wymianą opon należy dokładnie skontrolować ich stan. Jeśli zauważymy symptomy nadmiernego zużycia, trzeba kupić nowe opony. W takim wypadku nie należy być nadmiernie oszczędnym; zdecydowanie korzystniejszą opcją jest dopłacenie do wyższej jakości wyrobów uznanego producenta, które zapewnią lepsze prowadzenie samochodu, czyli dobry poziom bezpieczeństwa, a przy tym będą się wolniej zużywały.

Jeżeli jeździmy na oponach całorocznych, nie ma konieczności ich wymiany wiosną i jesienią. Trzeba jednak na bieżąco kontrolować ich stan. Oczywiście, w razie zużycia należy je wymienić.

Kontrola stanu ogumienia, a także ciśnienia powietrza w oponach, powinna być przeprowadzana regularnie. To niezbędne minimum, bo tak naprawdę, sprawdzić opony trzeba przed każdą dłuższą podróżą. Przed wyjazdem na wakacje czy urlop jest to powinność każdego odpowiedzialnego kierowcy.

Przegląd

Każdy samochód powinien przechodzić przegląd zgodnie z harmonogramem wyznaczonym przez producenta, czyli w określonym czasie (np. raz na rok) lub po pokonaniu określonej liczby kilometrów. Przed wyjazdem na wakacje warto jednak sprawdzić stan techniczny najważniejszych elementów samochodu. W tym celu należy oddać go do dobrego warsztatu lub, jeśli dysponujemy odpowiednimi umiejętnościami, możemy samodzielnie dokonać takiego przeglądu.

Przed wyjazdem na urlop albo wakacje zdecydowanie warto sprawdzić stan akumulatora, zwłaszcza, jeśli zimą jeździliśmy mało bądź wcale. W razie potrzeby trzeba go podładować - i uzupełnić poziom elektrolitu w akumulatorze obsługowym - lub wymienić na nowy, jeśli dotychczasowy całkowicie się zużył. 

Przed każdą dłuższą podróżą warto jest sprawdzić stan płynów i olejów samochodowych. Ich wycieki bądź nadmierne ubytki, jak również zabrudzenia, mogą świadczyć o poważnej awarii. Dlatego, jeśli zauważymy jakieś podejrzane objawy, trzeba czym prędzej udać się do serwisu. Inaczej w drodze może czekać nas przykra i kosztowna niespodzianka, nie wspominając o stresującym przeżyciu.

Ważne jest oświetlenie

Sprawdzać należy również światła samochodowe. Nie tylko dlatego, że niedziałające żarówki mogą pociągnąć za sobą mandat, ale też z tej jakże oczywistej przyczyny, iż światła przekładają się na poziom bezpieczeństwa podczas podróży. Jeśli mamy możliwość samodzielnej wymiany przepalonej żarówki (zależy to od modelu samochodu), przeprowadźmy ją czym prędzej, jeśli nie, skorzystajmy z usług serwisu. Trzeba też pamiętać o wyregulowaniu wysokości świateł. W tym celu udajmy się na najbliższą stację diagnostyczną.

Jazda kontrolna

Jeżeli poruszamy się naszym samochodem rzadko i raczej na krótkie dystanse, przed dłuższym, wakacyjnym bądź urlopowym wyjazdem warto zrobić sobie trasę kontrolą, by sprawdzić, czy wszystko funkcjonuje prawidłowo. Zwracajmy uwagę na wszelkie podejrzane hałasy i drgania. Lepiej wcześniej wykryć i usunąć awarię, niż borykać się z nią podczas rodzinnej podróży.

Pytania? Zadzwoń do nas już teraz +48 555 888 777
lub wyślij e-mail na kontakt@posamochod.pl

Kontakt