Nieważne jakiego samochodu szukasz, bo... U nas go znajdziesz!

Dariusz Korzeniowski · 24.05.2023 · 0 komentarzy · 584 wyświetleń

Wypadek drogowy w Holandii – co robić?

Usuń pojazd z drogi i spisz formularz szkody

Jeżeli wypadek był poważny, a samochód jest tak uszkodzony, że nie sposób go przestawić lub – co gorsza – są ranni, od razu wezwij odpowiednie służby, czyli w tym wypadku policję i pogotowie. Numer alarmowy w Holandii nie różni się od polskiego – w takich sytuacjach możesz zadzwonić pod numer 112, żeby połączyć się z operatorem linii alarmowej.

Jeśli natomiast wypadek był niegroźny, na miejscu nie ma rannych, a uszkodzenia samochodów są niewielkie, najpierw należy usunąć pojazdy z drogi. Nie musisz wzywać na miejsce służb, jeśli porozumiesz się z drugą stroną zdarzenia i samodzielnie spiszecie formularz szkody. Zadbajcie jednak o to, by nie blokować ruchu drogowego podczas oglądania i spisywania szkód.

Po spisaniu formularza szkód zarówno Ty, jak i drugi kierowca uczestniczący w wypadku będziecie mogli skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem. Obowiązkowe ubezpieczenie auta w Holandii pokryje koszty naprawy uszkodzonego pojazdu. Przy spisywaniu tego dokumentu musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

  • uzupełnij dane czytelnie i poprawnie, zwłaszcza te dotyczące danych osobowych, numerów dokumentów tożsamości i tablic rejestracyjnych;
  • uzupełnij szkic zdarzenia drogowego, zaznaczając na nim pozycje pojazdów, kierunek poruszania się i uderzenia, znaki drogowe i nazwy ulic;
  • złóż podpis pod wypełnionym dokumentem i o to samo poproś drugiego kierowcę.

Formularz szkody możesz pobrać na stronie Polisa.nl w dwóch wersjach językowych – polskiej i holenderskiej. Wypełnij wersję holenderską, a polska posłuży Ci jako pomoc w zrozumieniu obcego słownictwa.

 

Po spisaniu formularza skontaktuj się z ubezpieczycielem

Kiedy formularz szkody jest obustronnie wypełniony i podpisany przez uczestniczących w wypadku kierowców, możesz opuścić miejsce zdarzenia. Zanim jednak odjedziesz, postaraj się, jeśli tylko okoliczności na to pozwalają, zrobić kilka zdjęć powstałych uszkodzeń. Dzięki nim ubezpieczyciel będzie miał lepszy obraz zdarzenia i trafniej wyceni koszty naprawy.

Jeśli Twój samochód jest sprawny, a jego uszkodzenia są niewielkie, możesz odjechać z miejsca zdarzenia i skontaktować się z ubezpieczycielem, kiedy dotrzesz do domu. Jeżeli jednak pojazd został uszkodzony, możesz być zmuszony do opłacenia pomocy drogowej, która go odholuje. Przed takimi dodatkowymi kosztami może uchronić Cię rozszerzony pakiet ubezpieczenia samochodu.

Pamiętaj, by niezwłocznie skontaktować się z ubezpieczycielem. Zwłoka może przedłużyć czas oczekiwania na wypłatę odszkodowania, a nawet wpłynąć na wydaną w tej sprawie decyzję. Jeśli posiadasz ważne ubezpieczenie w Holandii, będące odpowiednikiem polskiego pakietu OC, nie musisz obawiać się żadnych kosztów związanych z wypadkiem. Obowiązkowa polisa pokryje je wszystkie, a jedynym odczuwalnym dla Ciebie skutkiem może być obniżenie posiadanych zniżek i tym samym lekkie podniesienie płaconej stawki. Dodatkowe opcje w rozszerzonych polisach mogą nawet pokryć koszty naprawy pojazdu sprawcy zdarzenia.

Pytania? Zadzwoń do nas już teraz +48 555 888 777
lub wyślij e-mail na kontakt@posamochod.pl

Kontakt