Nieważne jakiego samochodu szukasz, bo... U nas go znajdziesz!

Dariusz Korzeniowski · 27.04.2023 · 0 komentarzy · 705 wyświetleń

Samochody w firmie - w jaki sposób je finansować?

W tym artykule przyjrzymy się metodom finansowania także w kontekście rozliczenia samochodu w firmie oraz kosztów związanych z płaceniem podatków, m.in podatku VAT. 

Leasing

Polega na wypożyczeniu samochodu na określony czas od instytucji finansowej, która jest właścicielem samochodu. 

W leasing możemy wziąć samochód osobowy, ciężarowy lub dostawczy. 

Firma korzystająca z samochodu płaci określoną miesięczną opłatę leasingową. Po zakończeniu umowy leasingowej możemy zdecydować się na zwrot pojazdu lub wykupienie go za określoną kwotę. Niższe koszty początkowe i łatwiejszy dostęp do nowych samochodów to jedne z głównych zalet leasingu.

Jeszcze kilka lat temu leasing był najpopularniejszą formą finansowania samochodu firmowego. Teraz jednak, ze względu na rosnącą świadomość przedsiębiorców oraz zmiany w prawie związane z Nowym Ładem, popularność tego rozwiązania spada. 

Jako przedsiębiorcę z pewnością interesują Cię także kwestie podatkowe związane z leasingiem w kontekście prowadzenia działalności gospodarczej. Warto więc wspomnieć, że kosztem odliczenia przychodu dla leasingobiorcy jest część odsetkowa raty leasingu. W przypadku umowy leasingu finansowego, korzystający ma również prawo do amortyzacji pojazdu. Najpopularniejszą formą leasingu jest jednak leasing operacyjny. 

Zakup samochodu na fakturę 

Zakup samochodu osobowego na fakturę zwykle jest związany ze stosunkowo sporym kosztem, finansowanym z majątku podatnika lub z kredytu. Wybór formy kupna jest zależny od Twojej indywidualnej sytuacji finansowej.

Przedsiębiorca, czyli podatnik, co do zasady musi wprowadzić do ewidencji środków trwałych samochód osobowy o wartości przekraczającej 10 000 złotych. Powinien też poddać go amortyzacji. Przedsiębiorca może zastosować dwie metody amortyzacji w zależności od tego, czy to pojazd nowy, czy używany:

 • liniową - standardowy okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych wynosi 5 lat przy zastosowaniu stawki 20%
 • ze stawką indywidualną - w przypadku samochodu używanego (używanego przed nabyciem co najmniej pół roku) stawka roczna wynosi 40%, a okres 
 • zostaje skrócony do 2,5 roku.

Kupując samochód na kredyt należy pamiętać, że obniżamy w ten sposób naszą zdolność kredytową, co może się okazać ważne dla innych przedsięwzięć w firmie. Rata takiego kredytu nie stanowi też kosztów uzyskania przychodu, a więc nie można jej odliczyć. Jako koszty możemy rozliczać jedynie ubezpieczenie, odsetki i prowizję. 

Prywatny samochód w działalności gospodarczej

Możesz używać swojego prywatnego samochodu do celów działalności gospodarczej, nawet jeśli nie jest majątkiem firmy. 

Od 2019 roku nie musisz prowadzić tzw. kilometrówki (ewidencji przebiegu pojazdu). W praktyce oznacza to, że wydatki poniesione w związku z użytkowaniem prywatnego auta dla celów służbowych, możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tylko w części: 20% kwoty netto, powiększonej o nierozliczony VAT.

Co jeszcze może zostać zaliczone do kosztów podatkowych?:

 • składki na ubezpieczenie samochodu (OC, AC),
 • zakup paliwa i płynów eksploatacyjnych,
 • naprawy i części zamienne,
 • przeglądy i usługi serwisowe,
 • opłaty parkingowe.
 

Wynajem średnio- i długoterminowy 

Szybką i bezpieczną alternatywą dla powyższych rozwiązań może być także wynajem długo- lub średnioterminowy środka transportu. Tu podobnie, jak w przypadku leasingu, nie stajesz się właścicielem auta, jednak warto wziąć pod uwagę kilka czynników, w tym zagadnień podatkowych, które mogą ułatwić podjęcie takiej decyzji o finansowaniu.

 • Samochód możesz wynająć na 12 miesięcy. Jest to wystarczająco wiele czasu, aby przekonać się czy pojazd spełnia swoje zadania w firmie, czy warto wymienić go na inny. Jeśli zechcesz wypróbować inną markę czy model, wystarczy po roku wynająć inny samochód.

 • Opłata comiesięcznej raty oraz koszty transportu mogą być Twoim jedynym wydatkiem związanym z samochodem, ponieważ firma wynajmująca pokrywa wszystkie opłaty związane z serwisowaniem, wymianą opon, ubezpieczeniem czy eksploatacją.

 • Po zakończonej umowie najmu możesz wykupić samochód, ale nie musisz, wpłata własna przy podpisywaniu umowy nie jest wymagana.

 • W ramach umowy może być ustalony limit kilometrów, który będzie wymagał uiszczenia dodatkowej opłaty po jego przekroczeniu, jednak pieniądze za jego niewykorzystanie nie są zwracane.

Jak to wygląda w kwestii podatków? 

 • Możesz "wrzucić w koszty" miesięczną ratę  -  w całości zaliczyć do kosztu uzyskania przychodów, jeśli wartość początkowa samochodu nie przekracza 150 000 zł.
 • jeżeli samochód ze względu na swoją konstrukcję nadaje się wyłącznie do działalności gospodarczej, również możesz skorzystać z opcji odliczenia VAT (100%),
 • jeżeli pojazd został zgłoszony do urzędu skarbowego za pomocą formularza VAT-26, a użytkowanie samochodu związane jest wyłącznie z prowadzeniem działalności oraz w firmie został stworzony regulamin jego użytkowania, możemy odliczyć od niego 100% VAT.

  O czym jeszcze warto pamiętać niezależnie od rodzaju finansowania? 

 • Jeżeli wykorzystujesz samochód osobowy do celów działalności oraz do celów prywatnych, to możesz odliczać połowę podatku od towarów i usług od jego nabycia, leasingu, wydatków eksploatacyjnych i zakupu paliwa. 
 • Wydatki związane z pojazdem wykorzystywanym wyłącznie do celów prowadzenia działalności odliczasz w 100%. 

Jeżeli wciąż czujesz się niepewnie w zawiłościach podatkowych lub choćby zasadach ogólnych przy nabyciu samochodu, warto zwrócić się do specjalistów oferujących dane rozwiązania. Nawet krótka rozmowa lub wymiana maili może pomóc podjąć właściwą dla Twojej firmy decyzję, która okaże się dobrą inwestycją na przyszłość. 

Artykuł przygotowany we wsparciu:

Firma Łatwe Auto

Pytania? Zadzwoń do nas już teraz +48 555 888 777
lub wyślij e-mail na kontakt@posamochod.pl

Kontakt