Nieważne jakiego samochodu szukasz, bo... U nas go znajdziesz!


 • Podkategorie
 • Parametry

Skasuj filtry

Gaz

 • Gaz 69

  Gaz 69 zabytkowy , niski przebieg , terenowy

  25000
  Rok produkcji:
  1972
  Przebieg:
  56000 km
  Rodzaj paliwa:
  Benzyna
  Moc silnika:
  55 KM
  Poj. silnika:
  2150 cm3
  Rodzaj ogłoszenia:
  sprzedam

Samochodód osobowy

GAZ jest rosyjską marką samochodów, nazwa jest skrótem od Gorkovsky Avtomobilny Zavod, czyli Gorkowskich Zakładów Motoryzacyjnych zlokalizowanych w Niżnym Nowogrodzie w Rosji. Firma rozpoczęła działalność pod nazwą NAZ czyli Nizhegorodsky Avtomobilny Zavod w 1932 roku jako spółka Forda oraz Związku Radzieckiego, która była wynikiem próby realizacji planu pięcioletniego. Nazwa została zmieniona na GAZ w 1933 roku na cześć Maksima Gorkiego. GAZ jest główną firmą grupy GAZ, jej siedziba główna zlokalizowana jest w Niżnym Nowogrodzie, przedsiębiorstwo należy do spółki Russian Machines.


GAZ jest głównym producentem aut użytkowych w Rosji. Firma produkuje lekkie i średnie samochody użytkowe pod marką GAZ a także ciężkie auta terenowe pod marką UralAZ, autobusy pod markami PAZ, KAvZ, LiAZ, GOLAZ, samochody, skrzynie biegów oraz inne komponenty motoryzacyjne. W Rosyjskim rynku firma posiada około 50 procent udziałów jeżeli chodzi o lekkie auta użytkowe, 58 procent jeżeli chodzi o średni auta użytkowe, 42 procent rynku ciężkich aut użytkowych oraz 65 procent rynku autobusów.


Pierwszym produktem zakładów z roku 1932 był wyprodukowany w kooperacji z Fordem, Ford Model A sprzedawany pod nazwą NAZ-A, produkcja trwała aż do roku 1936. W roku 1933 zakład zmienia nazwę a wraz z nim produkowany samochód stając się od tego momentu GAZ-A. W latach 30-tych ubiegłego wieku zakłady GAZ otrzymały imię Mołotowa, od tego czasu wszystkie samochody osobowe nosiły oznaczenie liczbowe wraz z literą M, zmieniło się to wraz z odwilżą jaka zapanowała po śmierci Stalina i referacie Chruszczowa, potępiającym zbrodnie stalinizmu, od tego czasu zakładom odbierano imiona funkcjonariuszy tamtego okresu.

W roku 1936 GAZ-A został zastąpiony następnym licencyjnym pojazdem Forda, auto otrzymało oznaczenie GAZ M-1, popularnie zwane było „Emką” produkcja trwała aż do roku 1941. W czasie II Wojny Światowej zakłady zajmowały się produkcją pojazdów wojskowych , przede wszystkim aut terenowych i ciężarówek, a także produkcją silników do lekkich czołgów i dział samobieżnych.


W okresie powojennym w roku 1946 uruchomiono produkcję samochodu GAZ M20 Pobieda, który produkowany był do roku 1958. Auto znane jest również w Polsce gdzie produkowany był na licencji pod nazwą FSO Warszawa M-20. Następne lata należą do modelu Wołga, przedsiębiorstwo zajmuje się również produkcją luksusowych jak na warunki radzieckie aut ZIM i Czajka. Firma produkowała również auta terenowe, w Polsce popularnie zwane „gazikami” były to modele GAZ-64, GAZ-67 i GAZ-69, w roku 1954 produkcję GAZ-69 przejęła fabryka w Uljanowsku, UAZ.


Aktualnie GAZ jest jednym z nielicznych rosyjskich producentów samochodów który przynosi zyski. Auta tej marki produkowane są w ośmiu krajach, natomiast eksportowane są do trzydziestu sześciu kolejnych. W ofercie firmy znajdują się takie modele jak, osobowe auta z rodziny Wołga, terenowe auta Ataman, Kombat, Tigr, dostawcze modele Sobol, Gazel, oraz ciężarowe Valday, Sadko. Firma zajmuje się również produkcją aut specjalnych.

Polska

Gaz - sprzedam samochód ❤️

Samochody osobowe 🥇. Gaz w Twojej okolicy ⭐ Mamy najwięcej kupujących ⭐ Przeglądaj oferty sprzedam i kupię aut osobowych w Posamochod.pl.

Na skróty

Pytania? Zadzwoń do nas już teraz +48 555 888 777
lub wyślij e-mail na kontakt@posamochod.pl

Kontakt