Nieważne jakiego samochodu szukasz, bo... U nas go znajdziesz! Zacznij sprzedawać


  • Podkategorie
  • Parametry
Skasuj filtry

Cena

Rok produkcji

Przebieg

Skrzynia biegów

Moc silnika

Pojemność silnika

Rodzaj paliwa

Filtr cząsteczek stałych

Napęd

Kolor nadwozia

Typ nadwozia

Liczba miejsc

Lokalizacja

Kraj pochodzenia

Stan

Historia samochodu

Inne

Zapisz filtry

Oldsmobile

oldsmobile

Oldsmobile był amerykańską marką, jedną z najstarszych w historii motoryzacji. Firma Olds Motor Vehicle Co. Została założona w 1897 roku przez Ransoma E. Olds-a. W swojej liczącej 107 lat historii wyprodukowała łącznie ponad 35 milionów samochodów z czego przynajmniej 14 milionów w fabryce w Lansing w stanie Michigen gdzie znajdowała się siedziba firmy. Gdy zaprzestawano produkcji w 2004 roku Oldsmobile było najstarszą znajdującą się na rynku amerykańską marką oraz jedną z najstarszych na świecie, zaraz po Daimlerze, Peugeocie i Tatrze. Przez większość czasu, to jest od roku 1908 firma należała do koncernu General Motors.


Produkcja Oldsmobili rozpoczęła się w 1897 roku w fabryce w Lansing w Michigan. Pierwszy przełom nastąpił już w roku 1901 wraz z wprowadzeniem linii montażowej i pierwszą wysokonakładową produkcją wynoszącą 425 samochodów, co było znakomitym wynikiem. W latach 1901 – 1904 model Oldsmobile Curved Dash był pierwszym masowo produkowanym samochodem osobowym na świecie, produkowany był na linii montażowej, wynalazku błędnie przypisywanemu Henremu Fordowi (Ford był pierwszym który produkował na poruszającej się linii montażowej). Pierwotnie samochody byłe nazywane „Olds automobiles”, kolokwialnie nazywane były jednak przez ludzi „Oldsmobie” i ta nazwa została zaadoptowana przez producenta.


Oldsmobile był prekursorem jeżeli chodzi o rozwiązania techniczne i tak jako pierwszy amerykański producent już w roku 1940 wprowadza do sprzedaży auto z automatyczną skrzynią biegów, nazwaną Hydramatic, oferującą cztery biegi do przodu, auto posiadało wyłącznie pedał gazu i hamulca bez sprzęgła, natomiast gałka zmiany biegów umieszczona została przy kierownicy. W roku 1962 firma prezentuje pierwszy na świecie silnik z turbodoładowaniem. Oldsmobile Toronado z roku 1966 jest pierwszym amerykańskim samochodem z przednim napędem, natomiast Vista Cruiser pierwszym autem ze szklanym dachem.

Po udanych latach 70-tych i 80-tych na początku lat 90-tych ubiegłego wieku przychodzi kryzys, wzrost konkurencji ze strony innych marek koncernu General Motors a także konkurencja ze strony importowanych marek takich jak Acura, Infinity oraz Lexus sprawiają że Oldsmobile traci pozycję na rynku. Marką zaczynają być brandowane inne modele koncernu GM natomiast rozwój aut sportowych przeniesiony zostaje do marek Chevrolet oraz Pontiac. Marka wykorzystywana jest sporadycznie, przy prezentacjach futurystycznych projektów czy testowaniu nowych technologii takich jak w modelu Totnado Trofeo który posiadał system prezentacji wizualnej z kalendarzem, notatkami i kontrolą klimatyzacji. Równocześnie w roku 1995 zostaje zaprezentowany Oldsmobile Aurora.


W oparciu o design tego modelu wszystkie starsze auta przechodzą modernizację bądź przestają być produkowane, i tak żywot kończą takie modele jak Cutlass Calais w 1991 roku, Toronado oraz Custom Cruiser w 1992 roku, Ninety-Eight oraz Ciera w 1996 roku, Cutlass Supreme w 1997 roku oraz w 1999 roku modele Eighty-Eight i będący na rynku zaledwie od 1997 roku model Cutlass. Na rynku pozostają modele Alero, Aurora, Bravada, Intrigue, Silhouette. Firma zakończyła produkcję samochodów 29 kwietnia 2004 roku.

Czy na portalu Po Samochód mogę dodać ogłoszenie sprzedaży samochodu oldsmobile?

Dodawanie ogłoszenia sprzedam Oldsmobile jest w pełni darmowe dla każdego zarejestrowanego użytkownika. Dodaj ogłoszenie Oldsmobile. Rejestracja zajmuje tylko 30 sekund!

Pytania? Zadzwoń do nas już teraz +48 555 888 777
lub wyślij e-mail na kontakt@posamochod.pl

Kontakt