Nieważne jakiego samochodu szukasz, bo... U nas go znajdziesz! Zacznij sprzedawać


  • Podkategorie
  • Parametry
Skasuj filtry

Cena

Rok produkcji

Przebieg

Skrzynia biegów

Moc silnika

Pojemność silnika

Rodzaj paliwa

Filtr cząsteczek stałych

Napęd

Kolor nadwozia

Typ nadwozia

Liczba miejsc

Lokalizacja

Kraj pochodzenia

Stan

Historia samochodu

Inne

Zapisz filtry

Saab

saab

Firma Saab (Svenska Automobile Aktie Bolaget) do zakończenia II wojny światowej zajmowała się produkcją samolotów, ale wraz z zakończeniem wojny popyt znacznie się zmniejszył i w związku ze stagnacją na rynku samolotów przedsiębiorstwo podjęło decyzję o utworzeniu nowego działu marki zajmującego się produkcją samochodów osobowych, choć były też pomysły związane z budową statków.


Pierwsze egzemplarze samochodu, który trafił do sprzedaży i zarazem zjechały z taśm montażowych w 1950 roku, wcześniej firma prezentowała jedynie modele prototypowe. Był to Saab 92 początkowo produkowany wyłącznie w kolorze butelkowej zieleni, co było spowodowane nadwyżką barwników do produkcji sprzętu militarnego. Co ciekawe samochód ten testowano w tunelu aerodynamicznym, co oczywiście dziś u światowych producentów jest normą, ale w tamtych latach było to nowością, przez co marka uważana jest za pioniera testowania samochodów w ten sposób. Kolejne modele to Saab 93, który razem z Saab 92 był bardzo popularny wśród średniozamożnych klientów, a także Saab Sonett i Saab Granturismo 750 – samochody sportowe o zwiększonej mocy silnika i opływowych kształtach. Na bazie Saaba 93 stworzono także samochód rajdowy, który w 1957 roku wygrał słynny Rajd Finlandii. Na kartach sportu samochodowego odznaczył się też Saab Sonett Super Sport.


W latach sześćdziesiątych firma zwiększyła swój potencjał produkcyjny, a także zaczęła produkować nowoczesne i luksusowe modele Saab 95 i Saab 96. Prowadząc Saaba 96 szwedzki zawodnik Erik Carlsson wygrał między innymi Rajd 1000 jezior, brytyjski RAC, jak również Rajd Monte Carlo. W latach siedemdziesiątych furorę zrobił elegancki Saab 99 wyposażony w podgrzewane fotele, nowoczesne zderzaki, silnik z elektrycznie sterowanym wtryskiem paliwa itd. Samochód miał też wycieraczki oraz spryskiwacze reflektorów przednich, które Saab wprowadził jako pierwszy na świecie. Firma jako pierwszy producent na świecie zaprezentowała także pierwszy seryjnie produkowany samochód rodzinny mający na wyposażeniu turbosprężarkę – był to Saab 900.


Chwilowy zastój produkcji spowodowany słabą opłacalnością, który minął w latach osiemdziesiątych, kiedy to Saab zaczął odnosić sukcesy na amerykańskim rynku. Dobra passa nie trwała jednak długo i ostatecznie akcje Saaba wykupił amerykański koncern General Motors, który traktował Saab jako niszową i nierozwojową markę, nie inwestował więc w nowe rozwiązania. Technologie Saaba starzały się, a uporczywe trwanie przy tradycjach spowodowało brak zainteresowania marką ze strony klientów. Powody te, a także kryzys ekonomiczny, w wyniku którego koncern General Motors mocno ucierpiał, sprawiły, że w 2010 roku Saab ogłosił upadłość.


Niestety mimo technologii światowego giganta, prężnie działających w szczytowym okresie 9 fabryk zatrudniających około 23 tysiące ludzi, uznania jako producenta bezpiecznych i luksusowych samochodów przetrwać marce się nie udało. Miłośnicy marki mogą zwiedzić Muzeum Saaba, które mimo bankructwa udało się uratować przed wyprzedaniem wszystkich eksponatów. Można tutaj dokładnie zapoznać się z historią marki jak również zobaczyć na własne oczy wiele modeli, które miały ówcześnie wielki wpływ w kształtowanie się marki.

Czy na portalu Po Samochód mogę dodać ogłoszenie sprzedaży samochodu saab?

Dodawanie ogłoszenia sprzedam Saab jest w pełni darmowe dla każdego zarejestrowanego użytkownika. Dodaj ogłoszenie Saab. Rejestracja zajmuje tylko 30 sekund!

Pytania? Zadzwoń do nas już teraz +48 555 888 777
lub wyślij e-mail na kontakt@posamochod.pl

Kontakt