Nieważne jakiego samochodu szukasz, bo... U nas go znajdziesz!


  • Podkategorie
  • Parametry

Skasuj filtry

Nysa

Samochodód osobowy

Nysa była polską marką produkującą w latach 195801994 samochody dostawcze. Auta te powstawały w Zakładach Samochodów Dostawczych w Nysie. Pojazd opracowany został na bazie Warszawy, posiadając wspólne ze swoim pierwowzorem podwozie oraz jednostkę napędową, początkowo górnozaworową, następnie silnik S21, auta łączył również tożsamy układ jezdny oraz elementy nadwozia.

Początki marki sięgają roku 1952 kiedy to utworzono w miejscowości Nysa, Zakłady Produkcji Nadwozi Samochodowych. W latach 1956-57 zdecydowano o rozpoczęciu prac projektowych nad budową małego samochodu dostawczego. Prace konstrukcyjne w roku 1957 zlecone zostały Warszawskiej Fabryce Samochodów Osobowych niezależnie od tego w Nyskiej fabryce prace takie zostały podjęte przez biuro konstrukcyjne. Założenia konstrukcyjne mówiły iż ma być to pojazd o konstrukcji ramowej wykorzystujący podzespoły z produkowanego w kraju samochodu osobowego Warszawa.


Do grudnia 197 wykonano 13 prototypów auta które otrzymało nazwę Nysa, oznaczone zostało symbolem N57. Pojazd został zatwierdzony do produkcji. Mikrobus osiągał prędkość 90 km/h przy spalaniu na poziomie 14 litrów, jego ładowność wynosiła 750 kilogramów. W roku 1958 wykonano 313 aut Nysa N58 w wersji furgon. W nadwoziu tego modelu została zabudowana ścianka działowa z oknem, oddzielająca kabinę kierowcy od części ładunkowej w tym modelu zrezygnowano również z bocznych drzwi oraz okien w bocznych ścianach, ładowność auta wzrosła do 800 kg.


Wraz z rokiem 1959 do produkcji wchodzi nowy model, jest on oznaczony symbolem N59, w aucie wprowadzono szereg udoskonaleń zasugerowanych przez użytkowników a także będących następstwem prowadzonych prac badawczych. Do produkcji wprowadzone zostały również nowe odmiany auta, modele N59-F – furgon, N59-M – mikrobus oraz N59-S – sanitarka. Łączna produkcja w roku 1959 wyniosła 1350 samochodów we wszystkich wersjach. Nabywców znalazło również 200 eksportowych egzemplarzy.

Rok 1960 to kolejne odmiany nadwoziowe, w zakładowym biurze konstrukcyjnym powstaje wersja towarowo-osobowa, oznaczona jest ona symbolem N60-T, powstaje ona na bazie furgonu, przewozić może towar lub na tylnych ławach do 8 pasażerów. Rok 1961 przynosi wersję N61-K, powstaje ona na zamówienie Ministerstwa Kultury i Sztuk, auto jest przewoźnym kinem polowym. Kolejne zmiany przynosi rok 1963, po dwuletnich pracach konstrukcyjno-prototypowych na XXXII Międzynarodowych Targach Poznańskich zaprezentowana zostaje rodzina Nys oznaczonych symbolem N63, auto otrzymuje nowy silnik, a także szereg zmian konstrukcyjnych.


Wraz z rokiem 1964 do produkcji wchodzi rodzina samochodów Nysa 501 sylwetką zbliżona do poprzedniego modelu, jednakże wyposażona w szereg zmian technologicznych, zwłaszcza związanych z wprowadzeniem nowoczesnych metod produkcji. Kolejna poważna modernizacja ma miejsce w 1968 roku zaprezentowane zostały modele Nysa 521 i 522, nacisk położono na poprawę bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Lata siedemdziesiąte były okresem największego rozkwitu firmy, brak rozwoju a także transformacja ustrojowa lat 90-tych doprowadziły do zaprzestania produkcji w roku 1994.

Polska

Nysa - sprzedam samochód ❤️

Samochody osobowe 🥇. Nysa w Twojej okolicy ⭐ Mamy najwięcej kupujących ⭐ Przeglądaj oferty sprzedam i kupię aut osobowych w Posamochod.pl.

Na skróty

Pytania? Zadzwoń do nas już teraz +48 555 888 777
lub wyślij e-mail na kontakt@posamochod.pl

Kontakt