Nieważne jakiego samochodu szukasz, bo... U nas go znajdziesz! Zacznij sprzedawać


  • Podkategorie
  • Parametry
Skasuj filtry

Cena

Rok produkcji

Przebieg

Skrzynia biegów

Moc silnika

Pojemność silnika

Rodzaj paliwa

Filtr cząsteczek stałych

Napęd

Kolor nadwozia

Typ nadwozia

Liczba miejsc

Lokalizacja

Kraj pochodzenia

Stan

Historia samochodu

Inne

Zapisz filtry

Pontiac

pontiac

Pontiac to jedna z najbardziej znanych amerykańskich marek samochodów, która przeszła już do historii, ale mimo to nadal wiele osób szuka modeli właśnie tego producenta.


Firma pojawiła się na rynku w 1906 roku, ale poważnie zaistniała, a właściwie została stworzona na nowo, dopiero w 1926 roku przez nowego właściciela - koncern General Motors. Pierwszy Pontiac - model 6-27 - pojawił się w sprzedaży w 1926 roku. Był on napędzany sześciocylindrowym silnikiem rozpędzającym wóz do 80 km/godz co jak na tamte czasy było wynikiem bardzo dobrym. Był on wytwarzany w dwóch wersjach – coupé i sedan. Odniósł on duży sukces w sprzedaży i przypadł do gustu wielu amerykańskim kierowcom. Aby zaspokoić rosnący popyt na samochody tej marki, poszerzono produkcję, a także wprowadzono nowy model Pontiac 6-29 Big Six – zmodyfikowany brytyjski samochód świeżo nabytej marki Vauxhall. Potem jednak wraz z Wielkim Kryzysem, który objął cały świat, spadła sprzedaż samochodów. Firma aby utrzymać sprzedaż operowała upusty, jednak na każdym sprzedanym samochodzie Pontiac tracił, zamiast zarabiać i zaczęto mówić o zlikwidowaniu marki. Ratunkiem okazało się wprowadzenie wspólnych z chevroletami części i podzespołów, co na krótką metę pomogło obu producentom , a także wprowadzenie profesjonalnego marketingu i reklamy, oraz nowych rozwiązań technicznych co przyciągnęło nowych odbiorców szukających czegoś nowego i niepowtarzalnego.


Po wojnie w 1946 roku wznowiono produkcję samochodów cywilnych (w czasie wojny, jak wiele firm motoryzacyjnych przestawił się na produkcję militarną). Sprzedaż znacznie wzrosła, ale w latach pięćdziesiątych Pontiac przeżył ponownie kolejny kryzys. Stało się tak, ponieważ cały czas sprzedawano niezawodne samochody ale o niezbyt nowoczesnych kształtach i Pontiac zaczął być postrzegany jako marka samochodów dla emerytów, a młode osoby szukały czegoś dla siebie co pozwoli im się wyróżnić i być bardziej na czasie. Nad marką znów stanęła groźba likwidacji.


Zarząd firmy postanowił jednak ratować ją i zmienić dotychczasowy wizerunek. Zadania tego podjął się Semeon Knudsen, który postawił na sportowy wizerunek, wprowadzając także markę w świat torów wyścigowych. Zaprezentowano udane modele GTO (jego produkcja trwała w latach 1964-1974, oraz wskrzeszona została jako 4 generacja i produkowana byłoa w latach 2004-2006) z bardzo mocnym silnikiem i lekkim nadwoziem oraz Firebird (okres produkcji to lata 1967-2002), które często pojawiały się w hollywoodzkich filmach dając dzięki temu bardzo dobrą reklamę, co przekładało się w pewnym stopniu na przyszłe sprzedaże danego modelu. Hasło reklamowe „Pontiac, Driving Excitement” (z ang. Pontiac, ekscytująca jazda) stał się faktem.


Tym sposobem firma w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych przeżywała szczyt popularności, a w przypadku modelu GTO podaż nie nadążała za popytem, z czego firma bądź co bądź bardzo się cieszyła. W sprzedaży pojawił się też w tym okresie inny sportowy wóz skierowany przede wszystkim do młodych ludzi – Ford Mustang. Pod koniec lat siedemdziesiątych (w 1978) Pontiac świętował wyprodukowanie 20-milionowego samochodu. W tym samym roku powstało 900 tys. samochodów tej marki, a w 1979 roku pobito światowy rekord – niemal milion wyprodukowanych pontiaków w ciągu roku, co było wręcz niewyobrażalnym wynikiem jak na ówczesne czasy.


W lach osiemdziesiątych najciekawszą propozycją marki był Pontiac Fiero (sportowe auto produkowane w latach 1984-1988), w założeniach miał być to miejski ekonomiczny samochód, ale klienci widzieli w nim szykowny sportowy wóz i samochód szybko stał się przebojem. Następnie pojawił się kolejny przebojowy Pontiac, Grand Am Jego okres produkcji był podzielony na 3 okresy:1973-1975, 1978-1980, 1985-2006). Do sprzedaży trafiła też zmodernizowana wersja Opla Kadetta, który został nazwany Pontiac LeMans, a dwa lata później zadebiutował pierwszy mini van – Trans Sport (okres produkcji to lata 1989-1998), który wyróżniał się, a nawet szokował futurystycznym, przeszklonym nadwoziem.


Pośród marek General Motors, Pontiac miał wyjątkowo sportowy charakter, nie miał jednak w ofercie na przykład żadnych pojazdów terenowych, które z czasem zyskiwały na popularności i coraz więcej osób przesiadało się do tego typu aut. Tymczasem klienci odwrócili się od sedanów i coupe na rzecz terenówek oraz minivanów. Sytuacja ta mocno dotknęła markę i nawet nowy model Aztec (produkowany w Meksyku w latach 2001-2005), który w założeniu miał łączyć cechy sportowego sedana, minivana i samochodu terenowego, okazał się porażką i cieszył się niewielkim zainteresowaniem, co de fa kto było gwoździem do trumny tej marki.


Kolejne posunięcia firmy, w tym model Vibe były bardziej udane, ale nie zdołały uratować kultowej marki. Koncern General Motors w 2009 roku ogłosił upadłość marki i po 84 latach amerykański Pontiac ostatecznie zniknął z rynku.

Czy na portalu Po Samochód mogę dodać ogłoszenie sprzedaży samochodu pontiac?

Dodawanie ogłoszenia sprzedam Pontiac jest w pełni darmowe dla każdego zarejestrowanego użytkownika. Dodaj ogłoszenie Pontiac. Rejestracja zajmuje tylko 30 sekund!

Pytania? Zadzwoń do nas już teraz +48 555 888 777
lub wyślij e-mail na kontakt@posamochod.pl

Kontakt