Nieważne jakiego samochodu szukasz, bo... U nas go znajdziesz! Zacznij sprzedawać


  • Podkategorie
  • Parametry
Skasuj filtry

Cena

Rok produkcji

Przebieg

Skrzynia biegów

Moc silnika

Pojemność silnika

Rodzaj paliwa

Filtr cząsteczek stałych

Napęd

Kolor nadwozia

Typ nadwozia

Liczba miejsc

Lokalizacja

Kraj pochodzenia

Stan

Historia samochodu

Inne

Zapisz filtry

osobowe - cena od 25000 do 25000

Jaka jest historia marki gaz?

GAZ jest rosyjską marką samochodów, nazwa jest skrótem od Gorkovsky Avtomobilny Zavod, czyli Gorkowskich Zakładów Motoryzacyjnych zlokalizowanych w Niżnym Nowogrodzie w Rosji. Firma rozpoczęła działalność pod nazwą NAZ czyli Nizhegorodsky Avtomobilny Zavod w 1932 roku jako spółka Forda oraz Związku Radzieckiego, która była wynikiem próby realizacji planu pięcioletniego. Nazwa została zmieniona na GAZ w 1933 roku na cześć Maksima Gorkiego. GAZ jest główną firmą grupy GAZ, jej siedziba główna zlokalizowana jest w Niżnym Nowogrodzie, przedsiębiorstwo należy do spółki Russian Machines.


GAZ jest głównym producentem aut użytkowych w Rosji. Firma produkuje lekkie i średnie samochody użytkowe pod marką GAZ a także ciężkie auta terenowe pod marką UralAZ, autobusy pod markami PAZ, KAvZ, LiAZ, GOLAZ, samochody, skrzynie biegów oraz inne komponenty motoryzacyjne. W Rosyjskim rynku firma posiada około 50 procent udziałów jeżeli chodzi o lekkie auta użytkowe, 58 procent jeżeli chodzi o średni auta użytkowe, 42 procent rynku ciężkich aut użytkowych oraz 65 procent rynku autobusów.


Pierwszym produktem zakładów z roku 1932 był wyprodukowany w kooperacji z Fordem, Ford Model A sprzedawany pod nazwą NAZ-A, produkcja trwała aż do roku 1936. W roku 1933 zakład zmienia nazwę a wraz z nim produkowany samochód stając się od tego momentu GAZ-A. W latach 30-tych ubiegłego wieku zakłady GAZ otrzymały imię Mołotowa, od tego czasu wszystkie samochody osobowe nosiły oznaczenie liczbowe wraz z literą M, zmieniło się to wraz z odwilżą jaka zapanowała po śmierci Stalina i referacie Chruszczowa, potępiającym zbrodnie stalinizmu, od tego czasu zakładom odbierano imiona funkcjonariuszy tamtego okresu.

W roku 1936 GAZ-A został zastąpiony następnym licencyjnym pojazdem Forda, auto otrzymało oznaczenie GAZ M-1, popularnie zwane było „Emką” produkcja trwała aż do roku 1941. W czasie II Wojny Światowej zakłady zajmowały się produkcją pojazdów wojskowych , przede wszystkim aut terenowych i ciężarówek, a także produkcją silników do lekkich czołgów i dział samobieżnych.


W okresie powojennym w roku 1946 uruchomiono produkcję samochodu GAZ M20 Pobieda, który produkowany był do roku 1958. Auto znane jest również w Polsce gdzie produkowany był na licencji pod nazwą FSO Warszawa M-20. Następne lata należą do modelu Wołga, przedsiębiorstwo zajmuje się również produkcją luksusowych jak na warunki radzieckie aut ZIM i Czajka. Firma produkowała również auta terenowe, w Polsce popularnie zwane „gazikami” były to modele GAZ-64, GAZ-67 i GAZ-69, w roku 1954 produkcję GAZ-69 przejęła fabryka w Uljanowsku, UAZ.


Aktualnie GAZ jest jednym z nielicznych rosyjskich producentów samochodów który przynosi zyski. Auta tej marki produkowane są w ośmiu krajach, natomiast eksportowane są do trzydziestu sześciu kolejnych. W ofercie firmy znajdują się takie modele jak, osobowe auta z rodziny Wołga, terenowe auta Ataman, Kombat, Tigr, dostawcze modele Sobol, Gazel, oraz ciężarowe Valday, Sadko. Firma zajmuje się również produkcją aut specjalnych.

Czy na portalu PoSamochod mogę dodać ogłoszenie sprzedaży samochodu gaz?

Dodawanie ogłoszenia sprzedam Gaz jest w pełni darmowe dla każdego zarejestrowanego użytkownika. Dodaj ogłoszenie Gaz. Rejestracja zajmuje tylko 30 sekund!

Gaz
Ocena marki: 4.8123 na 5 W oparciu o 123 opinii właścicieli

Pytania? Zadzwoń do nas już teraz +48 555 888 777
lub wyślij e-mail na kontakt@posamochod.pl

Kontakt