Nieważne jakiego samochodu szukasz, bo... U nas go znajdziesz! Zacznij sprzedawać


  • Podkategorie
  • Parametry
Skasuj filtry

Cena

Rok produkcji

Przebieg

Skrzynia biegów

Moc silnika

Pojemność silnika

Rodzaj paliwa

Filtr cząsteczek stałych

Napęd

Kolor nadwozia

Typ nadwozia

Liczba miejsc

Lokalizacja

Kraj pochodzenia

Stan

Historia samochodu

Inne

Zapisz filtry

Cadillac

cadillac

Cadillac, luksusowe samochody osobowe produkowane w Stanach Zjednoczonych. Amerykańska marka powstała w 1902 roku. Obecnie jest ona częścią wielkiego koncernu General Motors.

Zaczęło się niewinnie. Dokładnie w 1890 roku Henry Eland, postanowił założyć niewielką firemkę, właściwie warsztatową w Detroit, w której postanowił zając się produkcją silników parowych i benzynowych.

 

Co prawda bardziej był zainteresowany łodziami, ale później do linii produkcyjnej dołączyły także koła zębate na użytek rynku motoryzacyjnego. W Detroit także powstała fabryka Forda, o nazwie Detroit Automobile Company. Jednak po kilku miesiącach jej właściciel przekazał ją Hnery’emu. Można domniemać także, że Leland nie tylko przejął interes po Fordzie, ale odebrał mu największych inwestorów. Tak naprawdę największy inwestorzy William Murphy oraz Lemuel Bowen pojawili się w jego warsztacie bez przymuszonej woli. To oni jako pierwsi zainteresowali się produkowanym przez niego silnikiem, jak i również zamiarem zaprojektowania i skonstruowania pierwszego samochodu o nazwie Cadillac. Nazwa została zaczerpnięta od kawalerzysty Antoine de Lamothe Cadillac. Który założył niewielką miejscowość w 1701 roku o nazwie Ville d’Etroit.

 

Model Cadillac A, który powstał w 1903 roku, był wyposażony w jednocylindrowy silnik. Jego moc wynosiła 10 KM. Natomiast sześć lat później przy konstrukcji tych samochodów po raz pierwszy wykorzystano silnik czterocylindrowy. W tym samym roku przeszło także do przejęcia marki przez General Motors. Szybko postanowiono skupić się na innowacjach, chociażby takich jak umieszczenie elektrycznego rozrusznika, czy też oświetlenia. Modernizację przechodził także silnik. Od takiego, który wyróżniał się mocą 10 KM, doszli do silnika o mocy 71 KM i jednocześnie wyróżniającym się układem V. Oczywiście okres II Wojny Światowej był przerywnikiem w karierze marki. Na szczęście po uspokojeniu się działań wojennych, marka znowu ruszyła z pełną parą do pracy.

 

Do najpopularniejszych modeli produkowanych w ubiegłym wieku, zaliczały się na przykład Cadillac Fleetwood, który był dostępny prosto z linii produkcyjnej w latach 1947-1996. Proponowany był początkowo z silnikiem V8 o pojemności 6,4 l, następnie z silnikiem V8 o pojemności 7,7 l, aż ostatecznie z silnikiem V8 o pojemności 5,7 l. Na szczególną uwagę zasługuje także model Cadillac Eldorado, produkowany w latach od 1953 do 2002 roku. Początkowo produkowano go z silnikiem V8 o mocy 510 KM, dzięki któremu pojazd mógł osiągać prędkość 187 kilometrów na godzinę. A dla przypomnienia, to były nadal lata pięćdziesiąte. Krótkotrwałą produkcję zaliczył Cadillac Brougham, którym koncern zajmował się w latach 1987-1992. Charakteryzował się on zastosowaniem silnika V8 o pojemności 5,0 lub też 5,7 litra.

 

Przedstawicielem samochodu sportowo-użytkowego marki Cadillac, był Cadillac Escalade. Najbardziej aktualnymi modelami są Cadillac DeVille oraz Cadillac CTS.

Czy na portalu Po Samochód mogę dodać ogłoszenie sprzedaży samochodu cadillac?

Dodawanie ogłoszenia sprzedam Cadillac jest w pełni darmowe dla każdego zarejestrowanego użytkownika. Dodaj ogłoszenie Cadillac. Rejestracja zajmuje tylko 30 sekund!

Pytania? Zadzwoń do nas już teraz +48 555 888 777
lub wyślij e-mail na kontakt@posamochod.pl

Kontakt