Nieważne jakiego samochodu szukasz, bo... U nas go znajdziesz! Zacznij sprzedawać


  • Podkategorie
  • Parametry
Skasuj filtry

Cena

Rok produkcji

Przebieg

Skrzynia biegów

Moc silnika

Pojemność silnika

Rodzaj paliwa

Filtr cząsteczek stałych

Napęd

Kolor nadwozia

Typ nadwozia

Liczba miejsc

Lokalizacja

Kraj pochodzenia

Stan

Historia samochodu

Inne

Zapisz filtry

Jaguar

jaguar

Początki brytyjskiej marki Jaguar sięgają 1922 roku, jednak pierwszy samochód powstał dopiero w latach trzydziestych – dwudrzwiowa limuzyna o nazwie SS1. Nazwa Jaguar pojawia się dopiero w 1935 roku wraz ze sportowym modelem SS100, od tej pory wszystkie modele otrzymują tą nazwę, co jest bardzo charakterystyczne dla tej marki.


Od początku samochody produkowane przez Jaguar (wcześniej SS Cars Ltd) charakteryzowały się bardzo mocnymi silnikami, dużymi prędkościami maksymalnymi i aerodynamicznymi kształtami, a nowa nazwa idealnie oddawała te cechy. Zaprojektowany sześciocylindrowy rzędowy silnik przez inżynierów w ciągu jednej nocy, stał się podstawą samochodów tej marki przez kolejne kilkadziesiąt lat.


Po II wojnie światowej przedsiębiorstwo całkowicie odchodzi od nazwy Swallow Sidecar, której skrót zbyt mocno kojarzył się z niemieckimi oddziałami SS. Od tego momentu Jaguar stał się oficjalną nazwą marki, a nazwę firmy zmieniono na Jaguar Cars Ltd.


Tuż po wojnie zaczęły powstawać kolejne modele samochodów, wśród nich wyróżnił się sportowy Jaguar XK120 o mocy na poziomie 160 KM, który wywołał furorę w powojennej Wielkiej Brytanii i zyskał nawet uznanie za granicą. Później wyróżniła się także duża limuzyna Mark VII. Kilka lat później Jaguar wypuścił dwa auta średniej klasy Mark I i Mark II, które przełamywały postrzeganie firmy jako producenta wyłącznie luksusowych limuzyn i samochodów sportowych.


Ciekawostką dla fanów Jaguar będzie z pewnością fakt, że William Lyons - założyciel Jaguar, otrzymał tytuł szlachecki w uznaniu za wkład w rozwój brytyjskiego przemysłu samochodowego.


W kolejnych latach samochody Jaguar triumfowały na wyścigach samochodowych. Wyjątkowe sukcesy osiąga model XK120C znany jako C-Type, który dwukrotnie wygrywa legendarny 24-godzinny wyścig Le Mans, podobnie jak jego następcy Jaguar D-Type, a później Jaguar XJR-9LM i Jaguar XJR-12. Samochody te czerpały z nowinek technologicznych, które później, w następnych dziesięcioleciach stały się standardem i były wykorzystywane przez wielu producentów.


W 1960 William Lyons kupił spółkę Daimler Motor Company, która tradycyjnie dostarczała samochody dla brytyjskiego dworu królewskiego. Odtąd każdy nowy model Jaguara z wyposażeniem luksusowym nazywał się Daimler. Rok później zaprezentowano model sportowego samochodu Jaguar E-Type, który stał się symbolem epoki i prawdziwą ikoną motoryzacji. Samochód ten zajął pierwsze miejsce w rankingu The Daily Telegraph stu najpiękniejszych samochodów wszechczasów. Nic dziwnego, samochód ten emanował gracją, siłą i pięknem. Jeździły nim takie gwiazdy jak choćby Brigitte Bardot czy Steve McQueen. Kilka lat później zadebiutował należący do klasy wyższej XJ 6 pierwszy z luksusowej serii XJ, był to ostatni samochód zaprojektowany przez Williama Lyonsa.


W latach osiemdziesiątych marką Jaguar zainteresował się Ford, który kupił ją w 1989r. co otwiera nową erę dla marki. Położono nacisk na luksus i niezwykłe osiągi, które przewyższały konkurencję. Dzięki przejęciu Jaguar przez Ford Motor Company powstały nowe modele w tym XK8, który stał się najszybciej sprzedawanym samochodem Jaguar w historii marki i XKR w odmianach coupe i cabrio, sedan S-Type, X-Type w wariancie sedan i kombi, która jest też przez wielu zwana Estate, kolejna generacja limuzyny XJ i model XK, w którym odbijało się echo Jaguarów z przeszłości.


Obecnie firma Jaguar została sprzedana indyjskiemu koncernowi Tata Motors i tym samym w historii przedsiębiorstwa rozpoczął się nowy okres. Zaprezentowano nową generację modelu XJ, który jest przełomowy pod względem zarówno technicznym, jak i stylizacyjnym. Przede wszystkim zapewnia on luksus, wyrafinowanie, a jednocześnie bezpieczeństwo. Firma pracuje nad kolejnymi modelami, a fani marki mogą ruszyć do salonów w poszukiwaniu najnowszych z nich.

Czy na portalu Po Samochód mogę dodać ogłoszenie sprzedaży samochodu jaguar?

Dodawanie ogłoszenia sprzedam Jaguar jest w pełni darmowe dla każdego zarejestrowanego użytkownika. Dodaj ogłoszenie Jaguar. Rejestracja zajmuje tylko 30 sekund!

Pytania? Zadzwoń do nas już teraz +48 555 888 777
lub wyślij e-mail na kontakt@posamochod.pl

Kontakt