Nieważne jakiego samochodu szukasz, bo... U nas go znajdziesz! Zacznij sprzedawać


  • Podkategorie
  • Parametry
Skasuj filtry

Cena

Rok produkcji

Przebieg

Skrzynia biegów

Moc silnika

Pojemność silnika

Rodzaj paliwa

Filtr cząsteczek stałych

Napęd

Kolor nadwozia

Typ nadwozia

Liczba miejsc

Lokalizacja

Kraj pochodzenia

Stan

Historia samochodu

Inne

Zapisz filtry

Dacia

dacia

Marka Dacia jest rumuńskim producentem samochodów osobowych. Wzięła swoją nazwę od nazwy historycznego regionu w Rumunii. Przedsiębiorstwo zostało założone w roku 1966. W chwili obecnej firma jest częścią francuskiego koncernu Renault. Jest to największy rumuński eksporter, w 2011 posiadający 7,9 procent całości eksportu rumuńskiej gospodarki. Zakład produkcyjny Dacii w Mioveni jest piątym co wielkości, pod względem ilości wyprodukowanych samochodów, zakładem w Europie z produkcją w 2013 roku na poziomie 412 tysięcy samochodów i zestawów samochodowych.


Firma została założona pod nazwą Uzina de Autoturisme Pitesti (UAP) w 1966 roku, główna fabryka powstała zaś w roku 1968 w miejscowości Colibasi, obecnie przemianowanej na Mioveni, w okolicy miasta Pitesti. Firma nabyła schematy konstrukcyjne i narzędzia do produkcji Renault 12, jednakże podjęto decyzję o nabyciu licencji na model Renault 8 i był on produkowany pod nazwą Dacia 1100. W latach 1968-1972 wyprodukowano 37 564 egzemplarze modelu 1100, w roku 1970 auto doczekało się drobnych zmian kosmetycznych.


We wrześniu 1999 roku Dacia zostaje kupiona przez grupę Renault, z planami by przekształcić firmę w centrum rozwoju i produkcji samochodów dla Europy Środkowej i Wschodniej. Pierwszym modelem wprowadzonym już w 2000 roku będącym znakiem poważnego zaangażowania był model SupeRNova była to poprawiona wersja modelu Nova wyposażona w silnik i skrzynię biegów produkcji Renault. W roku 2002 Dacia sprzedała ponad 53 000 egzemplarzy tego samochodu na rumuńskim rynku co stanowiło aż 50 procent udziałów w tym rynku.


W roku 2003 zaprezentowano następcę modelu SupeRNova, był nim model Dacia Solenza, w aucie zmieniono w stosunku do poprzednika wnętrze, a także dodano opcjonalną poduszkę powietrzną. Auto to było jednak jedynie modelem przejściowym do czasu prezentacji i wprowadzenia na rynek w 2004 roku modelu Dacia Logan.


Dacia Logan jest z pewnością przełomowym modelem dla firmy, mimo związanej z wyglądem krytyki auto stało się jednym z najlepiej sprzedających się samochodów w Europie Środkowej oraz Wschodniej a także na rynku Rosyjskim. Jest to również lider sprzedaży na rynku Rumuńskim posiadający w roku 2008 aż 27 procent udziałów. W roku 2005 zaprezentowano wersję posiadającą silnik diesla. W roku 2006 zaprezentowano wersję z napędem na 4 koła był to model Logan Steppe.


W 2008 roku na targach motoryzacyjnych w Genewie zaprezentowana zostaje Dacia Sandero, jest to hatchback bazujący na rozwiązaniach znanych z Dacii Logan. W następnym roku również na targach motoryzacyjnych w Genewie swoją prezentację ms SUV, Dacia Duster, jest to również inauguracja nowej platformy o w oparciu o którą zbudowane zostaną nowe wersje Logana oraz Sandero. W roku 2012 kolejny raz w Genewie zaprezentowana zostają Dacia Lodgy, kompaktowy samochód MPV, skonstruowany jest on w oparciu o nową platformę a produkowany w nowej fabryce zlokalizowanej w Maroku. We wrześniu 2012 roku podczas targów Paryskich swoją prezentację ma druga generacja Dacii Logan, posiada ona poprawione wzornictwo a także bezpieczeństwo oraz nowy silnik i wyposażenie.

Czy na portalu Po Samochód mogę dodać ogłoszenie sprzedaży samochodu dacia?

Dodawanie ogłoszenia sprzedam Dacia jest w pełni darmowe dla każdego zarejestrowanego użytkownika. Dodaj ogłoszenie Dacia. Rejestracja zajmuje tylko 30 sekund!

Pytania? Zadzwoń do nas już teraz +48 555 888 777
lub wyślij e-mail na kontakt@posamochod.pl

Kontakt