Nieważne jakiego samochodu szukasz, bo... U nas go znajdziesz! Zacznij sprzedawać


  • Podkategorie
  • Parametry
Skasuj filtry

Cena

Rok produkcji

Przebieg

Skrzynia biegów

Moc silnika

Pojemność silnika

Rodzaj paliwa

Filtr cząsteczek stałych

Napęd

Kolor nadwozia

Typ nadwozia

Liczba miejsc

Lokalizacja

Kraj pochodzenia

Stan

Historia samochodu

Inne

Zapisz filtry

Dodge

dodge

Dodge jest amerykańską marką produkującą samochody, minivany oraz SUV-y, aktualnie firma należy do FCA US LLC zwanej potocznie grupą Chryslera. Siedziba firmy mieści się w Auburn Hills w stanie Michigan. Samochody Dodge są budżetowymi wersjami modeli Chryslera, firma posiada także w swojej gamie auta sportowe, chociaż przez większość czasu istnienia marki na rynku jej auta lokowano pomiędzy tańszymi Plymouth-ami a droższymi Chryslerami.


Firma została założona w 1900 roku przez braci Horacego Elgina Dodge i Johna Francisa Dodge, początkowo zajmowała się dostawą części i składaniem elementów dla zlokalizowanych w Detroit producentów samochodów, w 1902 roku podpisali umowę z Fordem na dostawę silnikówi innych elementów dla modelu Ford T, sama produkcję aut rozpoczęła w 1915 roku. Niestety bracia Dodge zmarli nagle w 1920 roku, firma zaś została sprzedana w 1925 roku firmie Dillon, Read & Co., kwota transakcji opiewała na zawrotną jak na owe czasy sumę 146 milionów dolarów, natomiast w 1928 roku trafiła do Chryslera. Produktami spółki były głównie samochody osobowe, pick-upy, vany i samochody terenowe.


W styczniu 2009 roku włoski producent samochodów Fiat sformułował partnerstwo z Chryslerem, w 2014 roku przybrało ono nazwę Fiat Chrysler Automobiles, a siedzibą spółki stał się Londyn. W 2013 roku Dodge wprowadził do oferty bazujący na Alfie-Romeo model Dart. Było to pierwsze nowe auto Dodga wyprodukowane po zawarciu spółki FCA. W roku 2014 firma ogłosiła restrukturyzację spółki i marek znajdujących się w jej portfolio i tak marka Dodge zajmie się produkcją samochodów usportowionych a pozycjonowana będzie pomiędzy marką Chrysler (która skoncentruje się na rynku mainstremowym) oraz marką Alfa Romeo (która po 20 latach powróci na rynek Północno Amerykański).


Przez lata marka Dodge znana była z całej gamy samochodów ciężarowych produkowanych na równie z samochodami osobowymi. W roku 2009 dział zajmujący się autami użytkowymi trafił do marki Ram nazwanej tak na cześć najbardziej znanej ciężarówki firmy modelu Dodge Ram. Firma zajmowała się również samochodami klasy SUV, pierwsze eksperymentalne produkty zaprezentowane zostały w późnych latach 50-tych, model Town Wagon, produkowany był aż do roku 1969. Jednak firma pozostawiła ten segment aż do roku 1974 gdy na rynku pojawił się model Ramcharger, oferujący między innymi potężny silnik V8, auto było sporą konkurencją dla takich aut jak Ford Bronco czy Chevrolet Blazer.


Aktualnie w ofericie producenta znajdują się takie modele jak produkowany od 1984 roku model Grand Caravan, produkowany od 2008 roku model Chellenger, produkowany od 2006 roku model Charger, produkowany od 2013 roku model Dart, produkowany od 2011 roku model Durango, produkowany od 2008 roku model Journey oraz produkowany od 2012 roku model Viper.

Czy na portalu Po Samochód mogę dodać ogłoszenie sprzedaży samochodu dodge?

Dodawanie ogłoszenia sprzedam Dodge jest w pełni darmowe dla każdego zarejestrowanego użytkownika. Dodaj ogłoszenie Dodge. Rejestracja zajmuje tylko 30 sekund!

Pytania? Zadzwoń do nas już teraz +48 555 888 777
lub wyślij e-mail na kontakt@posamochod.pl

Kontakt