Nieważne jakiego samochodu szukasz, bo... U nas go znajdziesz! Zacznij sprzedawać


  • Podkategorie
  • Parametry
Skasuj filtry

Cena

Rok produkcji

Przebieg

Skrzynia biegów

Moc silnika

Pojemność silnika

Rodzaj paliwa

Filtr cząsteczek stałych

Napęd

Kolor nadwozia

Typ nadwozia

Liczba miejsc

Lokalizacja

Kraj pochodzenia

Stan

Historia samochodu

Inne

Zapisz filtry

Renault

renault

Firma Renault – francuski producent samochodów, jest jedną z najstarszych firm samochodowych. Została założona ponad 115 lat temu przez braci – Louisa, Marcela oraz Fernanda Renault. W ciągu pierwszego roku działalności udało się wyprodukować 76 automobili. Bracia Renault byli zdania, że najlepszą reklamą ich firmy jest sport, dlatego często brali udział w wyścigach.


Po kilkunastu latach udanej współpracy, podczas jednego z wyścigów zginął Marcel Renault, a trzy lata później, ze względów zdrowotnych z firmy odszedł Fernand, po śmierci którego zmieniono nazwę firmy z Renault Freres (Bracia Renault) na Les Automobiles Renault (Samochody Renault). W tym czasie wprowadzono do fabryk metody produkcji seryjnej wzorowane na fabrykach Froda.


Jeszcze przed wojną samochody Renault zdobyły popularność jako taksówki na ulicach największych światowych miast – Paryża, Nowego Jorku czy też Londynu. Okres I wojny światowej przyniósł firmie niebywały rozgłos. To właśnie wtedy zarekwirowano pół tysiąca paryskich taksówek Renault i dostarczono nimi żołnierzy na front. Napór Niemców został zatrzymany, a taksówki stały się symbolem zwycięstwa, stąd ich późniejsza nazwa taxi de la Marne. W czasie wojny firma produkowała sprzęt na potrzeby wojsk Ententy – silniki lotnicze, samoloty, samochody transportowe, czołgi i amunicję. Za pomoc dla aliantów Renault został zaliczony do grona kawalerów Legii Honorowej.


Po wojnie firma znów skupiła się na produkcji pojazdów cywilnych. To właśnie w okresie międzywojennym stworzono pierwszy model z kierownicą po lewej stronie – 10CV. Ponownie też samochody Renault pojawiły się na torach wyścigowych. W tym czasie firma zajęła się także montowaniem traktorów i produkcją autobusów miejskich.


Kolejna wojna znów była powodem zatrzymania produkcji cywilnej, jedynie modele Juvaquatres i Primaquatres znajdowały się w stałej produkcji. Gdy wojska niemieckie zajęły Francję fabryki Renault zostały zmuszone do produkcji czołgów dla Niemców. Ostatecznie alianckie bomby niemal w całości zniszczyły fabrykę wraz z maszynami i surowcami, a ostatni z braci – Louis zmarł w więzieniu, gdzie przebywał oskarżony o współpracę z Niemcami.


Po wojnie, mimo znacznych zniszczeń, zakłady Louisa Renault upaństwowiono i wkrótce fabryki wznowiły pracę. Wkrótce zaprezentowano też opracowany jeszcze w czasie wojny prototyp Renault 4CV, który był czterodrzwiową limuzyną z zamontowanym z tyłu silnikiem. Samochód ten był zainspirowany obejrzanym przez Louisa prototyp „auta dla ludu” zaprojektowanego przez Ferdynanda Porsche. 4CV rozpędzał się do 100 km/h, a jego sportowe wersje święciły sukcesy na wyścigach rajdowych. Jego następca – Renault 4 zapisał się w historii motoryzacji jako pierwszy samochód z napędem na przednią oś i jednocześnie jako pierwszy samochód z ciśnieniowym układem chłodzenia. Model ten doczekał się wielu wersji nadwoziowych. Samochód ten stał się tak popularny, że z taśm produkcyjnych zjechało kilka milionów egzemplarzy!


Kolejne lata były pasmem sukcesów i rozwoju firmy. Firma cały czas była wiodącym producentem samochodów osobowych i dostawczych. Obecnie do koncernu Renault należą: rumuńska Dacia, południowokoreańska marka Renault Samsung Motors, rosyjskie Łada i Moskwicz produkujące samochody osobowe i francuska Alpine produkująca samochody sportowe. Koncern posiada również większość udziałów Nissan, a także udziały Volvo AB i Daimler.


Przez wszystkie lata działalności firma Renault wyspecjalizowała się w produkcji samochodów osobowych, sportowych i użytkowych, ale w jej ofercie są też ciągniki rolnicze, wagony kolejowe, autobusy, obrabiarki i inny sprzęt. Współcześnie produkowane są znane z pewnością wszystkim modele samochodów osobowych Renault Clio, Captur, Laguna, Megane i wiele innych, samochodów sportowych – Renault Clio i Megane, a także samochodów dostawczych Renault Clio, Kangoo, Trafic, Master, które są pojazdami bazowymi na przykład do autolawet. Marka wprowadza także samochody elektryczne i serie limitowane.

Czy na portalu Po Samochód mogę dodać ogłoszenie sprzedaży samochodu renault?

Dodawanie ogłoszenia sprzedam Renault jest w pełni darmowe dla każdego zarejestrowanego użytkownika. Dodaj ogłoszenie Renault. Rejestracja zajmuje tylko 30 sekund!

Pytania? Zadzwoń do nas już teraz +48 555 888 777
lub wyślij e-mail na kontakt@posamochod.pl

Kontakt